Koło Partii Zieloni w Płocku: Wierzymy, że prezydent miasta i radni nie ulegną atakom i naciskom

Na kwietniowej sesji Rada Miasta Płocka większością głosów podjęła uchwałę w sprawie nowej ordynacji wyborczej do Rad Mieszkańców Osiedli. Wydłużono kadencję RMO do 5 lat, dostosowując ją do długości kadencji Rady Miasta. Przede wszystkim przyjęto przejrzysty i równy system wybierania radnych osiedlowych, tj. każdy wyborca będzie miał jeden głos, a nie jak było do tej pory, jeden wyborca mógł oddać 15 głosów. I to właśnie ten ostatni zapis w uchwale wzbudził mnóstwo emocji.

Pomysłodawcą rewolucyjnej zmiany był przewodniczący Rady Miasta Płocka, Artur Jaroszewski. Pomimo tego, że uchwałę przegłosowano na sesji. Samorządowcy i działacze z różnych ugrupowań politycznych kilka dni po sesji przed budynkiem ratusza zorganizowali protest. Wprowadzona zmiana – według zebranych – nie jest dobra. Uczestnicy protestu zaapelowali prezydenta Andrzeja Nowakowskiego o podjęcie interwencji w tej sprawie.

Kilka dni temu w formie listu otwartego skierowanego do mediów odniósł się do sprawy przewodniczący Rady Miasta Płocka, Artur Jaroszewski. Dziś z kolei media otrzymały stanowisko Koła Partii Zieloni w Płocku.

Pismo cytujemy w całości:

W związku z podjęciem w dniu 29 kwietnia 2021 r. podczas XXX Sesji przez Radę Miasta Płocka uchwały w sprawie ordynacji wyborczej do jednostek pomocniczych miasta Płocka – Rad Mieszkańców osiedli – pragniemy wyrazić swoje wielkie zadowolenie w związku z podjęciem powyższej uchwały.

Nowa ordynacja polegająca na tym, że każdemu wyborcy przysługuje do oddania jeden głos, zbliży radnych osiedlowych do mieszkańców osiedli, a wybór do rad stanie się bardziej transparentny i demokratyczny. Głęboko wierzymy, ze zarówno prezydent Miasta Płocka jak i Radni Miasta Płocka będą trwać w tej jakże słusznej i dojrzałej decyzji. Nie ulegną uprawianym od dnia podjęcia uchwały atakom medialnym grup nacisku.

Jednocześnie pragniemy podkreślić, że tworzenie jednostek pomocniczych gmin, istotnie realizuje zasadę subsydiarności w samorządzie terytorialnym. Istnienie Rad Mieszkańców Osiedli stanowi formę partycypacji społecznej zarówno w ujęciu demokracji bezpośredniej (udział mieszkańców osiedla w sesjach rady osiedla), jak i demokracji pośredniej (poprzez wybór swoich przedstawicieli do rady osiedla). Gminy mogąc przekazać jednostkom pomocniczym swoje zadania własne do wykonania, zwiększają rolę i znaczenie form demokracji bezpośredniej w samorządzie terytorialnym, a także umożliwią wzrost aktywności wspólnot lokalnych i inicjatyw obywatelskich.

W związku z tym wiążemy wielką nadzieję, że w przyszłości w ślad za zmianą ordynacji wyborczej do Rad Mieszkańców Osiedli nastąpi zarówno zwiększenie kompetencji Rad Mieszkańców Osiedli, jak i przyznanie większych środków finansowych wyodrębnionych w budżecie Miasta Płocka dla swoich jednostek pomocniczych, jakimi są Rady Mieszkańców Osiedli.

Pismo podpisali: Maria Szygoska – przewodnicząca Koła, Katarzyna Ostrowska-Olszewska – sekretarz Koła oraz członkowie.

Czytaj także: Rewolucyjna zmiana w ordynacji wyborczej do płockich rad osiedlowych. Samorządowcy protestują. Artur Jaroszewski wyjaśnia

Fot. Koło Partii Zieloni (Facebook)/Stark Fly – profesjonalne usługi dronami.