Muzeum Żydów Mazowieckich zaprasza na wykład

Opowieści o płockich Żydach, bohaterach 1943 roku, będzie można wysłuchać 8 maja.

 

W zaproszeniu organizatorzy spotkania piszą: „Wbrew krzywdzącemu stereotypowi baranków pokornie idących na rzeź, wielu Żydów starało się bohatersko ocalić życie swoje i innych. Wśród tych ratujących byli również płocczanie. Chcemy opowiedzieć o Natanie Gutmanie walczącym w powstaniu w getcie warszawskim. Rudku Lubranieckim, który zginął bohaterską śmiercią podczas zbrojnego buntu w Treblince. Rywie Glanc tworzącej podziemną organizację bojową w getcie w Częstochowie.
 

Marianie Platkiewiczu, który jako jedyny płocczanin przeżył powstanie w Treblince. Mosze Szklarku, uciekinierze z obozu w Sobiborze, walczącego potem w partyzantce. Icchaku Bernsztejnie, płockim nauczycielu, bliskim współpracowniku Emanuela Ringelbluma w getcie warszawskim. Skupimy się na 1943 r., roku szczególnym pierwszego powstania warszawskiego oraz zbrojnych zrywów w gettach i niemieckich obozach koncentracyjnych w okupowanej Polsce. W tym roku mija 70 lat od tamtych wydarzeń”.

Wykład zatytułowany „Płoccy Żydzi – bohaterowie 1943 r.” wygłosi Rafał Kowalski, zastępca kierownika Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku. Początek o godz. 18.