Mistrzowie kameralistyki w Muzeum Żydów

Jeden z najlepszych kwartetów smyczkowych w Polsce zainauguruje we wtorek 8 kwietnia o 18.00 nowy muzyczny cykl Muzeum Żydów Mazowieckich – Szalom na Kwiatka.

 

 

 

Kwartet.pl powstał w Łodzi w 2004 roku z inicjatywy absolwentów tamtejszej Akademii Muzycznej. Od początku w zespole grali Paweł Majewski (pierwsze skrzypce), Tomasz Zychla (altówka) i Zofia Zychla (wiolonczela). Jedyna zmiana nastąpiła na drugich skrzypcach, na których obecnie gra Ewelina Karna.
Dziesięć lat działalności formacji Kwartet.pl upłynęło pod znakiem promowania muzyki z Polski i Europy Środkowej. Muzycy równie dobrze czują się w pełnych elegancji utworów z epoki baroku, jak i w twórczości współczesnych kompozytorów.
W Muzeum Żydów Mazowieckich wraz z łódzko-poznańskim kwartet zagra klarnecistka Zuzanna Niedzielak. To właśnie ona jest autorką suity opartej na słynnym musicalu Jerryego Bocka „Skrzypek na dachu”, którą będzie można usłyszeć we wtorkowy wieczór w muzeum na Kwiatka. W programie koncertu znalazły się również: „Jewish folk songs” Patricka Loiseleura, „Trzy szkice hebrajskie” Aleksandra Kreina, „Cztery utwory na kwartet smyczkowy” Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego oraz „Shalom Aleichem” Beli Kovacsa. Wszystkie te utwory pisane były na kwartet smyczkowy i klarnet.
Płoccy melomani mieli okazję podziwiać Kwartet.pl (którego muzycy na co dzień związani są z Płocką Orkiestrą Symfoniczną) podczas wspaniałego koncertu „Polska w baroku, barok w Polsce” w Muzeum Diecezjalnym. Teraz formacja zaprezentuje się również we wnętrzach muzealnych. Tym razem będzie to jednak Muzeum Żydów Mazowieckich. Dwóch rzeczy możemy być pewni już teraz – będzie bardzo kameralnie. I bardzo pięknie.