Mariusz Szczygieł odpowie na serię ciekawych pytań. POKiS zaprasza na spotkanie z dziennikarzem

Gościem lutowej edycji LiterAkcji, którą organizuje Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów będzie Mariusz Szczygieł, dziennikarz, felietonista i pisarz.  Spotkanie odbędzie się,  w środę, 22 lutego o godz. 18:00 w siedzibie POKiS przy ul. Jakubowskiego 10. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. 

Mariusz Szczygieł to znany reporter, felietonista i pisarz non-fiction. Jego książki wdano w 21 krajach. Jest laureat Europejskiej Nagrody Książkowej 2009 za „Gottland”, która zdobyła także Nike Czytelników. Zdobył również podwójną Nagrodę Literacką Nike 2019 za książkę „Nie ma” (w wyborze jury i czytelników). Od 1990 r. związany z „Gazetą Wyborczą”. Mieszka w Warszawie, ale jak mówi – jego dusza mieszka w Pradze. Autor bestsellerowego „Osobistego przewodnika po Pradze”.

Okazją do spotkania, które poprowadzi Renata Jaskulska, jest książka Mariusza Szczygła pt. „Fakty muszą zatańczyć”. Jest ona esejem napisanym z miłości do reportażu. To lektura dla wszystkich, którzy kochają ten gatunek oraz dla tych, którzy mają wątpliwości, czy jest wiarygodny. Ponadto, świetny poradnik dla tych, którzy sami chcą pisać.

Dlaczego bez szczegółu nie ma ogółu? Czym różni się fakt od faktu podanego czytelnikom? Czy na pewno “Z zimną krwią” Trumana Capote’a jest pierwszą powieścią non-fiction? Do czego może służyć reporterowi bardzo długi szalik? Dlaczego Hanna Krall jest Mondrianem reportażu, a nie Chagallem? Czego uczyła reporterki i reporterów „Gazety Wyborczej” Małgorzata Szejnert? Jak Ryszard Kapuściński używał pisarskiej wolności? Czy reportaż gonzo to tylko Ameryka po narkotykach? Czy reporter może używać fantazji? A może reportaż to jedynie „wiara, że coś się zdarzyło”? Prowadząca spotkanie postara się uzyskać odpowiedzi od swojego rozmówcy na te pytania i wiele innych, równie nurtujących. 

Mariusz Szczygieł oprócz Hanny Krall jest najczęściej przekładanym z żyjących polskich reporterów. Zdobywca tytułu Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press. Debiutował w wieku 16 lat w tygodniku „Na przełaj”. W latach 90. znany z prowadzenia talk show „Na każdy temat”. Czechofil, autor kilku bestsellerowych książek o Czechach („Gottland”, „Zrób sobie raj”, „Laska nebeska”). Autor monumentalnej, trzytomowej antologii polskiego reportażu XX wieku „100/XX”. Odznaczony przez Prezydenta RP orderem Polonia Restituta. Nauczyciel wielu reporterów młodego pokolenia, prowadzi autorskie zajęcia w Polskiej Szkole Reportażu. Zdobył nagrodę Autorytet 2015 w konkursie Mediator, przyznawaną przez studentów wszystkich szkół dziennikarskich w Polsce. Jest prezesem Fundacji Instytut Reportażu, która prowadzi znaną w Warszawie księgarnio-kawiarnię Wrzenie świata oraz wydawnictwo książkowe Dowody na Istnienie.

Fot. Materiały prasowe.