Ma zaledwie 2,5 roku, ale jej życie wisi na włosku. Kilka miesięcy temu zachorowała na ostrą białaczkę szpikową. Jedyną jej nadzieją jest przeszczep szpiku od niespokrewnionego dawcy. Z pomocą mieszkance gminy Gozdowo pospieszyła Fundacja DKMS.
Ola Podwójci i jej współpracownicy wielokrotnie w naszym mieście organizowali akcję pozyskiwania potencjalnych dawców szpiku kostnego. Zazwyczaj działania te związane były z ogólnopolskimi akcjami lub z dużymi imprezami (przeznaczonymi głównie dla młodzieży) organizowanymi w naszym mieście.
Tym razem jednak akcja jest dedykowana jednej, konkretnej osobie. Fundacja DKMS poszukuje niespokrewnionego dawcy szpiku dla 2,5 letniej Lenki Koszalskiej z gminy Gozdowo.
O włączenie się do akcji apelował tata Lenki, Wiesław Koszalski. – Moja córka jest po piątym bloku chemii. Mieliśmy wskazanych dawców, ale ostatecznie żaden z nich nie mógł Lence pomóc – mówił Wiesław Koszalski, tata 2,5-latki podczas konferencji prasowej w Młodzieżowym Domu Kultury. – Bardzo proszę, aby państwo się nie bali i zechcieli się zarejestrować.
Akcja „Pomóż Lence i innym!” zostanie przeprowadzona w trzech płockich galeriach handlowych. W piątek, 19 grudnia od 11.00 do 19.00 zarejestrować się będzie można w Atrium Mosty, a w sobotę i niedzielę od 10.00 do 18.00 w Wiśle i Mazovii. Każdy, kto zechce znaleźć się w bazie potencjalnych dawców szpiku, musi mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.
Fundacja DKMS zarejestrowała w Polsce ponad 600 tysięcy potencjalnych dawców szpiku kostnego. W tej grupie jest ponad 3,4 tysiąca mieszkańców Płocka i najbliższej okolicy.
Wśród osób uczestniczących w konferencji w MDK-u znaleźli się Marcin Siwek i Krzysztof Lichtblau. Obaj mieli już szczęście znaleźć swoich genetycznych bliźniaków.
– W 80 procentach przypadków komórki macierzyste pobierane są z krwi obwodowej, w pozostałych przypadkach odbywa się pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej – wyjaśniła Agnieszka Kwiatkowska, koordynatorka akcji z fundacji DKMS.