Lotnisko w Modlinie kwitnie. Pasażerowie mogą latać w… 55 kierunkach! Planowany jest też remont i budowa linii kolejowej

W te wakacje z lotniska w Modlinie pasażerowie wylecą aż w 55 kierunkach. To jednak nie koniec dobrych informacji. Lotnisko podpisało umowę z wykonawcą na modernizację drogi kołowania. Środki na ten cel przeznaczył m.in. sejmik Mazowsza. Ogłoszony został także przetarg na dokumentację budowy linii kolejowej do portu lotniczego w Modlinie. Ten koszt również pokryje samorząd województwa mazowieckiego.

Rusza I etap generalnego remontu drogi kołowania. Umowa z wykonawcą została podpisana. Na realizację inwestycji spółka otrzymała pożyczkę m.in. z budżetu samorządu województwa mazowieckiego. Zostanie ona w całości przeznaczona na modernizację części drogi kołowania A2 – informuje Marta Milewska rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Z kolei marszałek Adam Struzik zaznacza, że “te 7,5 mln zł, które samorząd województwa przekazał spółce w ramach pożyczki, otwiera drogę do dalszych inwestycji. – Liczymy na to, że wkrótce będzie możliwa także rozbudowa terminalu. Lotnisko cały czas się rozwija. Pojawiają się coraz to nowe kierunki, co oznacza, że rośnie również liczba pasażerów. Potrzebna jest jednak zgoda wszystkich udziałowców. Tylko dzięki niej będziemy mogli w pełni wykorzystać potencjał tego portu – podkreśla.

Remont nawierzchni kołowania

Od 2018 roku spółka przeprowadziła szereg doraźnych napraw nawierzchni drogi kołowania, które pochłonęły w sumie 6,8 mln zł. Teraz czas na remont generalny. Prace modernizacyjne ruszą na przełomie maja i czerwca. – Remont obejmie wymianę wszystkich elementów konstrukcyjnych, które będą zrealizowane w technologii betonów cementowych, co przełoży się na dużą żywotność nowych konstrukcji i zapewni trwałość konstrukcji na kolejne kilkadziesiąt lat – wyjaśnia Marta Milewska.

Czy inwestycja nie zakłóci pracy lotniska? – Oczywiście prace częściowo zmniejszą czasowo przepustowość, ponieważ jest to dość kluczowy odcinek operacyjny w porcie. Przed nami sezon wakacyjny. Chcemy tak przeorganizować pracę, aby przeprowadzić wszystkie zaplanowane operacje i nie zmniejszyć liczby obsługiwanych pasażerów – tłumaczy prezes Portu Lotniczego Warszawa/Modlin Tomasz Szymczak. 

Linia kolejowa do lotniska coraz bliżej

Pod koniec kwietnia PKP PLK SA ogłosiły przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej wraz z nadzorem autorskim pod budowę odcinka linii kolejowej od stacji Modlin do Portu Lotniczego Warszawa/Modlin oraz budowę stacji kolejowej Port Lotniczy Warszawa/Modlin. Termin składania ofert upływa 6 czerwca br. Koszty dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla całej inwestycji wraz z wykupem gruntów zostaną w całości pokryte z budżetu województwa mazowieckiego.

Inwestycja zakłada m.in. powstanie dwutorowej linii kolejowej od stacji Modlin do lotniska, naziemnej stacji kolejowej, wiaduktów drogowych, a także infrastruktury towarzyszącej. Na realizację tego przedsięwzięcia w budżecie Mazowsza władze regionu zarezerwowały blisko 30 mln zł. Duży wkład finansowy będą stanowić środki unijne w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Mazowsza. Cała inwestycja to koszt ponad 200 mln zł.

Na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem niezbędnych decyzji wykonawca będzie miał ok. 28 miesięcy od dnia zawarcia umowy. Na 149 dni przed końcem fazy projektowej jest planowane ogłoszenie przetargu na roboty budowlane. Na ich przeprowadzenie wykonawca będzie miał ok. 33 miesięcy od dnia podpisania umowy. Inwestycja zostanie sfinansowana z Programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027.

Aż 55 kierunków w sezonie letnim

W nadchodzących miesiącach letnich Lotnisko Warszawa/Modlin spodziewa się rekordowych przewozów. To zasługa atrakcyjnej siatki regularnych połączeń lotniczych. W tegorocznym sezonie letnim pasażerowie będą mogli podróżować w 55 kierunkach. Oznacza to, że lotnisko będzie obsługiwało ponad 230 połączeń tygodniowo.

Obsługiwane kierunki turystyczne to: Włochy (Bari, Katania, Bergamo, Bolonia, Rzym, Neapol, Cagliari, Piza, Rimini, Perscara, Trapani, Wenecja), Grecja (Chania, Saloniki, Korfu, Zakynthos, Rodos, Ateny), Portugalia (Faro, Porto, Lizbona), Malta, Cypr (Pafos), Chorwacja (Zadar), Hiszpania (Barcelona, Malaga, Alicante, Madryt, Palma de Majorka, Teneryfa) oraz Szczecin. We współpracy z touroperatorem TUI Poland od maja tego roku odbywają się loty czarterowe do Antalyi, które będą realizowane aż do października (w każdą środę i sobotę).

Natomiast w okresie od czerwca do sierpnia, korzystając z usług platformy turystycznej maltabooking.travel, będzie można dokonać zakupu pakietów turystycznych z wylotem z Lotniska Warszawa/Modlin do stolicy Malty – Valletty. Rejsy te będą obsługiwane w każdą sobotę przez przewoźnika Air Malta.

Absolutne rekordy, czyli Modlin w liczbach

Lotnisko Warszawa/Modlin cieszy się dużym zainteresowaniem podróżnych. W kwietniu 2023 r. z jego usług skorzystało aż 314 627 pasażerów i obsłużono na nim 2 065 operacji lotniczych (startów i lądowań). W stosunku do zeszłego roku to wzrost aż o 117,4 proc. (liczba pasażerów) i 106 proc. (liczba operacji). Są to jedne z najlepszych wyników miesięcznych oraz absolutnie rekordowe w odniesieniu do kwietnia w historii portu lotniczego w Modlinie.

Kwiecień zaowocował także obsługą serii lotów czarterowych do Izraela. W ramach realizacji programu edukacyjnego „Marsz Żywych” na lotnisku wykonano 14 operacji startów i lądowań i obsłużono w tym zakresie ponad 1300 pasażerów w odlocie. Przewozy były realizowane przez takich przewoźników jak: Arkia, Enter Air, Sun’Dor.

W kwietniu największą popularnością cieszyły się kierunki: Londyn, Rzym, Dublin, Ryga, Mediolan, Sztokholm, Paryż, Bolonia, Oslo, Wiedeń, Edynburg i Kolonia.

Fot. Łukasz Pacholczyk Kamera Dron (Facebook: Lotnisko Warszawa/Modlin)