Kolektory słoneczne ogrzeją wodę w płockim szpitalu

Już wkrótce dwanaście szpitali w województwie mazowieckim będzie korzystać z kolektorów słonecznych. Więcej na temat inwestycji, a także odnawialnych źródeł energii można było dowiedzieć się na stoisku informacyjno-promocyjnym projektu podczas Jarmarku św. Bartłomieja.

W sobotę, 27 sierpnia, stoisko Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego stanęło przed płockim ratuszem. W wydarzeniu wziął udział marszałek Adam Struzik.

Oprócz wiedzy o energii odnawialnej zorganizowane były także warsztaty edukacyjne dla dzieci, a dla osób starszych prezentacje na temat zalet korzystania z „zielonej energii”. Dodatkowo przygotowano dla wszystkich konkursy z nagrodami. Można było zrobić sobie też pamiątkowe zdjęcie w fotobudce, która wyposażona została w specjalne słoneczne gadżety.

Te i inne atrakcje czekały na uczestników płockiego Jarmarku św. Bartłomieja, którzy odwiedzili stoisko projektu „Budowa systemu energii odnawialnej – kolektory słoneczne w zakładach opieki zdrowotnej, dla których organem tworzącym jest samorząd województwa mazowieckiego”.

Inwestycja obejmuje montaż kolektorów słonecznych do ogrzewania ciepłej wody użytkowej w dwunastu szpitalach podległych samorządowi województwa mazowieckiego m.in. w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku oraz SZPZOZ im prof. E. Wilczkowskiego w Gostyninie-Zalesiu. Szpitale biorące udział w projekcie zyskają oszczędności, które będą mogły przeznaczyć na inne, niezbędne i służące podnoszeniu jakości usług inwestycje. Całkowita wartość przedsięwzięcia to ponad 42 mln zł. Środki na jego realizację pochodzą ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy oraz z budżetu województwa mazowieckiego.

Fot. UMWM