Deprecated: Creation of dynamic property Kingnews_Blog_Layouts_Module::$layout_columns is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/faldka/dziennikplocki.pl/public_html/wp-content/themes/kingnews/inc/modules/blog-layouts/module.php on line 80

Deprecated: Creation of dynamic property Kingnews_Blog_Layouts_Module::$layout_style is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/faldka/dziennikplocki.pl/public_html/wp-content/themes/kingnews/inc/modules/blog-layouts/module.php on line 81

Kochała Płock. Jej ojciec bronił naszego miasta przed bolszewikami w 1920 r. Nie żyje Grażyna Mościcka-Nowak

Sentyment do Płocka miała dzięki swojemu ojcu, mjr Januszowi Mościckiemu, dowódcy obrony Płocka w sierpniu 1920 r. Kiedy zmarł, wraz ze swoją mamą umieściła na płycie jego grobu informację o bohaterskiej obronie Płocka w wojnie polsko-bolszewickiej. Skutkiem były interwencje komunistycznych władz z żądaniem usunięcia napisu. Rodzina nie ugięła się, epitafium pozostało.

Płocki Ratusz przekazał informację o śmierci Grażyny Mościckiej-Nowak.

– Emocjonalnie, podobnie jak ojciec, była związana z Płockiem, co wielokrotnie podkreślała w czasie wizyt w naszym mieście oraz w swoich wspomnieniach. Brała udział w uroczystościach patriotycznych związanych z obroną Płocka przed bolszewikami. Miałem nadzieję, że spotkamy się ponownie w sierpniu 2020 r. podczas obchodów 100. rocznicy obrony Płocka 1920 r. i że wspólnie otworzymy Park im. mjr Janusza Mościckiego przy przyczółku mostowym na osiedlu Radziwie – mówi prezydent Andrzej Nowakowski.

Niestety, już nie będzie to możliwe. Pogrzeb odbędzie się dziś, 20 kwietnia na cmentarzu w Łodzi.

Jak podał Urząd Miasta Płocka, Grażyna Mościcka-Nowak urodziła się w 1927 r. w Łodzi. Była jedynym dzieckiem dowódcy obrony Płocka 1920. W czasie wojny najpierw została razem z rodzicami wysiedlona z Łodzi, następnie odebrana i wywieziona w głąb III Rzeszy w celu zniemczenia. Do Polski i rodziców wróciła po zakończeniu wojny.

Wielokrotnie przyjeżdżała do Płocka, w tym po raz pierwszy w 1948 r. O wydarzeniach z sierpnia 1920 r. miała informację z najlepszego źródła, od ojca, mjr Janusza Mościckiego, dowódcy obrony Płocka podczas bolszewickiego najazdu – odpowiadał za obronę przyczółka mostowego. Podczas tej pierwszej wizyty Grażyny Mościcka-Nowak miała okazję nie tylko poznać historię, ale też poznać miasto, nabrać do niego sentymentu. Po śmierci ojca w 1964 r.  razem z matką umieściły na płycie jego grobu informację „kierownik obrony m. Płocka, uczestnik I i II wojny światowej, odznaczony dwukrotnie krzyżem Virtuti Militari”, co poskutkowało interwencjami komunistycznych władz  z żądaniem usunięcia napisu. Rodzina Mościckich nigdy się nie ugięła i nie usunęła epitafium.

Grażyna Mościcka-Nowak pracowała jako nauczycielka chemii. Wielokrotnie organizowała wyjazdy do Płocka, aby pokazać swoim uczniom miasto i przekazać historię, kiedy ramię w ramię ludność cywilna, harcerze, żołnierze postanowili bronić Płocka w 1920 r.

Na początku lat 90., po śmierci matki, przekazała naszemu miastu rodzinne pamiątki, w tym akt nadania mjr Januszowi Mościckiemu Orderu Virtuti Militari przez marszałka Józefa Piłsudskiego 10 kwietnia 1921 r.
Fot. UMP