Klucze do bram miasta w rękach kolekcjonerów. Wyróżnienia, a także Płocczanin Roku. Jarmark Tumski otwarty! [FOTO]

Od Nowego Rynku, poprzez ul Tumską, Grodzką, aż po Stary Rynek odwiedzający mają możliwość skorzystać z bogatej oferty aż 400 wystawców i kolekcjonerów, którzy do Płocka zjechali z całej Polski. – Zachęcam do obejrzenia tych skarbów w weekend i do rodzinnego spędzania czasu – zachęca prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski.

Imieniny i urodziny Płocka, czyli Jarmark Tumski. Zarezerwujcie sobie czas, będzie się działo… [PROGRAM]

Jarmark Tumski i Dni Historii Płocka oficjalnie rozpoczęły się w piątek, 2 czerwca, na scenie ustawionej przed Muzeum Muzeum Mazowieckim w Płocku. Otwarciu wydarzenia, towarzyszyło wręczenie klucza do bram miasta Bohdanowi Kowalczykowi – ambasadorowi jarmarku. Wręczono również wyróżnienia “Za osiągnięcia w dziedzinie twórczości i edukacji artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury”. – Miałem przyjemność nagrodzić Grupę Taneczną Tańce w Kręgu “Dookoła Świata” z Stowarzyszeniu Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Alicję Wasilewską dyrektorkę Płockiej Galerii Sztuki, Radosława Malinowskiego dyrektora Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki oraz reżysera i scenarzystę Aleksandra Pietrzaka – wymienia prezydent Płocka.

Uczestnicy oficjalnego otwarcia największej imprezy w Płocku poznali również zwycięzcę prestiżowego plebiscytu, który od lat organizuje “Gazeta Wyborcza. Płock” wraz z Urzędem Miasta Płocka. Chodzi oczywiście o Płocczanina Roku 2022. Został nim profesor Maciej Słodki, rektor Akademia Mazowiecka w Płocku. Kapituła konkursu przyznała również statuetki Superpłocczanina. Pierwsze z tych wyjątkowych wyróżnień otrzymał sędzia piłkarski, Szymon Marciniak. A drugie otrzymali Wszyscy Mieszkańcy Płocka, którzy otworzyli swoje serca i domy dla obywateli Ukrainy po rosyjskiej agresji na ten kraj.

W piątek kupcy i kolekcjonerzy rozstawili również swoje stoiska. Odwiedzający mogli zrobić też pierwsze jarmarkowe zakupy. Dziś, czyli w sobotę, 3 czerwca, drugi dzień Jarmarku Tumskiego. Tradycyjnie już na uczestników czeka mnóstwo atrakcji. Warto zatem wybrać się na płocką starówkę bo mnóstwo się tam dzieje. I chyba najwięksi malkontenci znajdą coś dla siebie. Wspaniale przygotowano również Strefę dziecięcą – Sfer Niebieskich.

 

Fot. Urząd Miasta Płocka oraz Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki.