Imieniny i urodziny Płocka, czyli Jarmark Tumski. Zarezerwujcie sobie czas, będzie się działo… [PROGRAM]

Już w najbliższy weekend, czyli od piątku 2 czerwca, aż do niedzieli 4 czerwca na ulicach Starego Miasta Płock będzie świętował jubileuszową, XV edycję Jarmarku Tumskiego oraz Dni Historii Płocka. Przed uczestnikami: koncerty, występy artystyczne, pokazy i warsztaty, a także bogata strefa handlowa i kolekcjonerska. Do Płocka przyjedzie ponad 400 wystawców i kolekcjonerów. Teren Jarmarku Tumskiego podzielony zostanie na strefę handlową, kolekcjonerską, historyczną oraz dziecięcą, nazwaną strefą Sfer Niebieskich, na cześć patrona imprezy – Mikołaja Kopernika. Kramy staną na Nowym Rynku, Tumskiej, Grodzkiej, Starym Rynku, a także na Placu Narutowicza.

W piątek, 2 czerwca, na scenie przy Muzeum Mazowieckim, punktualnie o godzinie 12:00, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki oficjalnie otworzy XV Jarmark Tumski. Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski przekaże na ręce ambasadora Jarmarku Bohdana Kowalczyka symboliczne klucze do bram miasta. Uczestnicy wydarzenia dowiedzą się również, kto został Płocczaninem Roku 2022. Ogłoszone będą bowiem wyniku plebiscytu, który od lat organizuje “Gazeta Wyborcza. Płock” wraz z Urzędem Miasta Płocka.

– Tego dnia zapraszamy młodzież (13+) oraz dorosłych do udziału w warsztatach kaligrafii – naucz się pisać gęsim piórem, które odbędą się w Muzeum Mazowieckim przy ul. Kolegialnej 6 – zaprasza POKiS. Uwaga, na warsztaty obowiązują zapisy pod numerem tel. 24 364 70 83. – udział bezpłatny.

W piątek Strefa dziecięca – Sfer Niebieskich, która zlokalizowana będzie na Starym Rynku, zamieni się w centrum astronomiczne pełne kosmicznych atrakcji dla najmłodszych i nie tylko. Kosmiczny autobus będzie zachętą, by przesiąść się do komunikacji miejskiej. Zaprezentowana w nim zostanie również wystawa pokonkursowa “Kosmos w oczach dziecka”, zorganizowana przez SP nr 18. Mobilne Planetarium przeprowadzi pokazy astronomiczne, dzięki którym dzieci dowiedzą się, jak powstają gwiazdozbiory, jak z bliska wyglądają gwiazdy, co to są konstelacje. Dodatkowo będą tworzyć gwiazdozbiory przy użyciu koralików. Na stoisku Książnicy dzieci będą mogły uczestniczyć w wielu zajęciach, takich jak malowanie gipsowych figurek, tworzenie zakładek do książek oraz skorzystać z wolnej biblioteki.

W tym samym czasie pasjonaci robotyki i konstrukcji wezmą udział w warsztatach konstruowania łazików z wykorzystaniem klocków LEGO i specjalnej aplikacji, które poprowadzi Academia Robotica. Natomiast przez cały dzień płocka filia Politechniki Warszawskiej zaprasza na proste, lecz widowiskowe doświadczenia chemiczne oraz prezentacje związane z energią słoneczną i elektroniką. Najmłodsi poznają barwną chemię i działanie suchego lodu. Dla starszych przygotowane zostaną eksperymenty z tajników ropy naftowej i jej zamienników, konstrukcje mechaniczne z klocków LEGO. Uczestnicy dowiedzą się również, w jaki sposób przekształca się siłę wiatru i energię słoneczną w prąd elektryczny.

Znajdzie się coś również dla miłośników elektroniki i programowania – projekty bazujące na platformie Arduino. Fani pierników również powinni być zadowoleni. Tego dnia, odbędą się warsztaty plastyczne „Mój układ słoneczny – odkryj swoją planetę”, gdzie biorący udział wspólnie stworzą piernikowy domek i ozdabią pierniki.

Piątkowe, astronomiczne wrażenia zapewni również SP nr 16, która poprowadzi grę terenową „Tu-my z Kopernikiem”, doświadczenia, układanie planet, quizy i piernikowe ciekawostki w języku angielskim oraz ukraińskim. W ich namiocie znajdziecie również fotobudkę, kolorowanki, pieczątki i krzyżówki. Znajdzie się również chwila przerwy na modowe atrakcje, gdzie będzie można zobaczyć „Kopernikowskie stroje”.

Dla miłośników sztuki i rękodzieła też coś się znajdzie. Na Starym Rynku odbędą się warsztaty rękodzieła, gdzie będzie można nauczyć się tworzyć świeczki oraz szyć. Instruktorki z pracowni POKiS nauczą uczestników, jak szyć haftem matematycznym, szydełkowym czy łowickim, będzie można także rzeźbić w drewnie. Dla chętnych – możliwość nauki języka ukraińskiego.

W sobotę, 3 czerwca, Jarmark będzie można odwiedzić w godzinach 10-19. Na Starym Rynku w Strefie dziecięcej – Sfer niebieskich, nadal będzie można korzystać z kosmicznych atrakcji. Przez cały dzień towarzyszyć będzie uczestnikom Komunikacja Miejska, Mobilne Planetarium, a także Academia Robotica. Już od rana, POKiS zadba o aktywność najmłodszych, a wśród nich: pokazy taneczne, warsztaty hip-hop breaking – POKiS Dance Studio oraz warsztaty graffiti ze Zbyszkiem Góralem, a także warsztaty plastyczne „Mój układ słoneczny – odkryj swoją planetę”, tworzenie papierowych rakiet, pojazdów przyszłości – wydrapywanka. Sobota to kolejny dzień dla miłośników warsztatów plecionkarskich, szycia oraz haftów i języka ukraińskiego. W namiotach POKiS każdy znajdzie coś dla siebie.

Na scenie secesyjnej na Starym Rynku, wystartuje część artystyczna (o godz. 14). Wystąpią: zespoły Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Kameralny Zespół Wokalny POKiS, Dziewczyny z Ukrainy oraz zespół Forget Me Not – z pracowni Muzycznej POKiS.

W sobotę POKiS zaprasza również na dziedziniec Domu Darmstadt – Stary Rynek 8, gdzie odbędzie się spotkanie z krótkofalarstwem, organizowane przez Mazowieckie Stowarzyszenie Radioamatorów TESLA. W programie: pokaz sprzętu: krótkofalówki, transiwery, anteny oraz komunikacja z całym światem – nauka komunikowania się bez telefonu, bez kabla i bez internetu. Warsztaty otwarte – nie obowiązują zapisy.

W niedzielę, 4 czerwca, na Strefie dziecięcej – Sfer Niebieskich odwiedzający będą świętować Dzień Dziecka. W godz. 10-16 wszystkie dzieci mogą bezpłatnie bawić się na dmuchańcach. To kolejny dzień kosmicznych atrakcji z Komunikacją Miejską, Mobilnym Planetarium i Academią Robotica oraz POKiSem, gdzie odbędą się warsztaty wyrabiania świec, wyszywania oraz rzeźby w drewnie. Warsztaty w astronomicznym stylu zorganizuje również Młodzieżowy Dom Kultury im. Króla Maciusia Pierwszego w Płocku. Na scenie secesyjnej już od godz. 13 odbędą się pokazy taneczne ze szkoły Move Dance Studio i występy kataryniarzy. Wystąpią wokalistki z Pracowni Muzycznej POKiS, a także zespół Spoko Loko, uczestnicy usłyszą m.in. „Ciała kształt”, czy „A ram sam, sam”. Na koniec wystąpią zespoły Spółdzielczego Domu Kultury w Płocku/Studio Piosenki BEMOLKI i GAMMA Chór Serenada.

Oprócz tych wszystkich atrakcji przez cały czas będzie można robić zakupy na stoiskach, które jak rok do roku, będą wypełnione po brzegi.