Karetka, która trafiła do płockiego pogotowia to jeżdżący “szpital”. Zakup dedykowany najmłodszym pacjentom

Nowa karetka, która trafiła do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku to jeżdżący “szpital”. Wyposażona jest bowiem w nowoczesny inkubator transportowy, respirator noworodkowy, który posiada funkcję mechanicznej wentylacji oraz nieinwazyjnego wspomagania oddychania czy nowoczesny aparat do terapii tlenkiem azotu. 

W miniony piątek, 5 maja, w przekazaniu ambulansu udział wzięli marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik, wiceprzewodniczący sejmiku województwa mazowieckiego Mirosław Adam Orliński, a także posłanka Elżbieta Gapińska.

– Nowy ambulans zastąpi wysłużoną płocką „N-kę”. Zakupiony pojazd to Mercedens-Benz Sprinter z automatyczną skrzynię biegów, transporter elektryczny kompatybilny z platformą i inkubatorem. Karetka posiada pneumatyczne zawieszenie amortyzujące drgania w przedziale medycznym. Spełnia wymogi normy emisji spalin EURO VI – wyjaśnia biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Karetka wyposażona jest w nowoczesny inkubator transportowy, respirator noworodkowy posiadający funkcję mechanicznej wentylacji oraz nieinwazyjnego wspomagania oddychania. – W ambulansie znajduje się również nowoczesny aparat do terapii tlenkiem azotu, który zapewnia dokładne i stabilne podawanie tlenku azotu, pompy infuzyjne oraz monitor funkcji życiowych noworodka – wymienia UMWM. – Inkubator wyposażony jest także w system pochłaniający wibracje podczas transportu noworodka. Urząd podkreśla, że taki ambulans to bezpieczny transport, a także szybsze dotarcie z pomocą do małych pacjentów.

Koszt pojazdu razem z wyposażeniem to 1,2 mln zł. Środki w całości pochodzą z budżetu Mazowsza.

Fot. UMWM.