Rodzice i opiekunowie przez internet złożyli w sumie ponad 370 tys. wniosków o świadczenie „Rodzina 500 plus”. 95 proc. osób skorzystało przy tym z bankowości elektronicznej. A w sumie do gmin wpłynęło już ponad 1,1 mln wniosków.
W nieco ponad dwa tygodnie od startu programu „Rodzina 500 plus” wnioski złożyła ponad jedna trzecia osób uprawnionych do świadczenia. W sumie o wsparcie starać może się 2,7 mln rodzin na 3,7 mln dzieci. Wniosek można złożyć osobiście w gminie, wysłać pocztą lub przez internet wykorzystując jeden z czterech kanałów: bankowość elektroniczną, system empatia.mrpips.gov.pl, platformę ePUAP oraz PUE ZUS.
Wypełniając wniosek pamiętajmy o wpisaniu wszystkich dzieci (do 25. roku życia, które mieszkają z nami i są na naszym utrzymaniu) oraz współmałżonka. Podajmy także pełne i poprawne numery PESEL wszystkich członków rodziny. Jeśli zauważymy, że we wniosku popełniliśmy błąd lub podaliśmy niepełne dane, to możemy wysłać poprawiony wniosek jeszcze raz. W takim przypadku gmina rozpatrzy tylko ten drugi.
Jeśli wniosek o świadczenie wychowawcze złożymy w ciągu trzech miesięcy czyli do 1 lipca 2016 r. włącznie, to pieniądze otrzymamy z wyrównaniem od 1 kwietnia 2016 r. – od momentu startu programu. Jeśli wniosek zostanie złożony po 1 lipca świadczenie będzie wypłacane od miesiąca złożenia wniosku. Do programu 500+, będzie można dołączyć w dowolnym momencie.
Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymają niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę wsparcie otrzyma rodzina także na pierwsze lub jedyne dziecko.
Pamiętajmy, że za złożenie wniosku nie są pobierane żadne opłaty. Oficjalne informacje o programie dostępne są na stronie rodzina500plus.gov.pl, obywatel.gov.pl oraz stronach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Cyfryzacji.