Jesienna dawka pozytywnej kultury z Themersonami w roli głównej

W ciągu trzech październikowych dni, płockie instytucje kultury zaoferują szeroki wachlarz działań, których przedmiotem będzie artystyczna spuścizna Themersonów.

W dniach 20-22 października, odbędzie się organizowany przez Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki Festiwal Themersonów. Już po raz siódmy Płock odda hołd Stefanowi i Franciszce Themersonom, ich niezwykłym postaciom i twórczości, która cały czas jest inspiracją dla kolejnych pokoleń artystów. Organizatorzy przedstawiają pełny program festiwalu.

POKiS zaprasza przede wszystkim na konferencję „Common Room: na uchodźstwie”, którą organizuje Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. – Literatura, sztuka i myśl – tworzone na obczyźnie przez historycznych i współczesnych pisarzy, artystów i intelektualistów, którzy przekroczywszy granice kraju rodzinnego, udawali się w różnych kierunkach, motywowani wielorakimi powodami – od strachu o własne życie po wygnanie z wyboru –  napisali o konferencji jej pomysłodawcy.

Ważnym wydarzeniem tegorocznej edycji festiwalu jest wystawa plakatów Andrzeja Klimowskiego w Płockiej Galerii Sztuki, który urodził się w 1949 roku w Londynie, jako potomek polskich emigrantów. Jest malarzem, grafikiem, autorem powieści graficznych i filmów animowanych. Jest malarzem, grafikiem, autorem powieści graficznych i filmów animowanych. W Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie studiował w pracowni plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego i pracowni filmu animowanego doc. Kazimierza Urbańskiego.

Projektuje plakaty i okładki książek, tworzy ilustracje prasowe. Ma na swym koncie wiele wystaw zbiorowych i indywidualnych. Wykładał grafikę warsztatową i projektowanie graficzne w College of Art w Canterbury i College of Art and Design w West Surrey. Uczy projektowania graficznego i ilustracji w londyńskim Royal College of Art. Od roku 1997 posiada tytuł profesora. Kierował Programem Komunikacji Wizualnej RCA. Prace artysty znajdują się m.in. w zbiorach: Stedelijk Museum w Amsterdamie, Muzeum Narodowego w Warszawie i Poznaniu, Biblioteki Kongresu w Waszyngtonie.

Akcentów plastycznych w trakcie trwania festiwalu będzie jednak więcej; Płocka Galeria Sztuki pokaże prace wyłonione w konkursie „Ulica Themersonów” adresowanych do studentów i absolwentów uczelni artystycznych. A Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki otworzy wystawę kończącą Biennale Grafiki Dziecięcej oparte na wierszu Stefana Themersona „O stole, który uciekł do lasu”.

Na ulicy Themersonów – Książnica Płocka przygotowała happening z udziałem uczniów szkół podstawowych. Z kolei dla młodzieży zorganizuje grę uliczną „Stefan na wagarach”. Mariusz Pogonowski opracował spektakl oparty na tekstach Stefana Themersona, który wystawi na scenie OFF OFF Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. Odbędą się także warsztaty inspirowane twórczością Themersonów. Jeden z nich poprowadzi tancerka, choreografka i teatrolożka Anna Ochman.
Oprócz tego organizatorzy zapraszają na projekcje filmów Themersonów oraz koncert grupy Jazzombie, w skład której wchodzą muzycy zespołów Lao Che oraz Pink Freud (22 października o godz. 19 w Centrum Konferencyjnym Domu Technika.

Dokładny program VII edycji Festiwalu Themersonów

20 października – Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki (ul. Tumska 9 A)
godz. 18 – „Przygoda człowieka poczciwego”, „Dwaj ludzie z szafą” – projekcje w Kinie za Rogiem. Wstęp wolny

21 października – Molo
godz. 9.30 – happening „Łapiąc oddech w drodze do Płocka” z udziałem Martina Blaszka i Jona McKenna

21 października – Ulica Themersonów
godz. 10 – happening „Ulica Themersonów”

21 października – Galeria P (Ratusz, Stary Rynek 1)
godz. 11 – VII Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży, wystawa pokonkursowa, kiermasz książek Themersonów dla dzieci

21 października – Płocka Galeria Sztuki (ul. Sienkiewicza 36)
godz. 13 – spotkanie z Andrzejem Klimowskim

21 października – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa (pl. Dąbrowskiego 2)
godz. 15.30 – 17.30 – spotkanie Beckett Research Group

21 października – Płocka Galeria Sztuki (ul. Sienkiewicza 36)
godz. 18 – wernisaż wystawy plakatów Andrzeja Klimowskiego, rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Ulica Themersonów” – wystawa pokonkursowa

21 października – Scena OFF OFF POKIS (ul. 3 Maja 18)
godz. 20 – „Tom Harris” – spektakl w reżyserii Mariusza Pogonowskiego według prozy Stefana Themersona. Spektakl przygotowany przez Stowarzyszenie Teatr Per Se. Wstęp na zaproszenia dostępne w Bileterii POKiS

22 października – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa (pl. Dąbrowskiego 2)
godz. 9 – “Common Room: na uchodźstwie” – konferencja naukowa

22 października – Centrum Konferencyjne Dom Technika (ul. Kazimierza Wielkiego 41)
godz. 19 – Koncert Jazzombie. Ceny biletów: 40 i 50 zł. Bilety do kupienia w Bileterii POKiS

Imprezy towarzyszące
20 października – “Stefan na wagarach” – gra uliczna dla młodzieży,
20-21 października – zajęcia poświęcone życiu i twórczości Themersonów w Zespole Szkół nr 6,
20-22 października – warsztaty Anny Ochman,
22 października – warsztaty Jona McKenna.

Organizatorami festiwalu są: Miasto Płock oraz Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki. Partnerami: Książnica Płocka, Płocka Galeria Sztuki, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Płocku, Stowarzyszenie Teatr Per Se, Młodzieżowy Dom Kultury, Zespół Szkół nr 6.

Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Nowakowskiego.

jazzombie-kopiowanie                 themerson-1-kopiowanie                             tom-haris-kopiowanie