Ilość wypożyczeń przyprawia o lekki zawrót głowy. Płocczanie żegnają na zimę rower miejski

Wniosek z tego sukcesu jest jeden – lubimy jeździć rowerami! – W 4 miesiące płocczanie wypożyczyli rowery 145 tysięcy razy. Taki dobrego wyniku nikt się nie spodziewał. W piątek po raz ostatni w tym sezonie będzie można skorzystać z Płockiego Roweru Miejskiego. Ale spokojnie – jednoślady na ulice powrócą już w kwietniu – czytamy na stronie Płockiego Roweru Miejskiego.

Rowery miejskie w naszym mieście zostały uruchomiony 3 sierpnia. Początkowo system składał się z 25 stacji i 250 rowerów. W wrześniu uruchomiono dwie kolejne stacje – przy sklepie Decathlon i w Nowym Gulczewie. Łącznie można korzystać z 27 stacji i 267 rowerów.

– Od początku byłem przekonany, że uruchomienie systemu płockiego roweru miejskiego będzie sukcesem – nie ukrywa zadowolenia prezydent Andrzej Nowakowski. – W ostatnich latach zbudowaliśmy blisko 60 kilometrów dróg rowerowych, w tym m.in. przecinającą całe miasto główną magistralę rowerową. Co bardzo charakterystyczne – błyskawicznie te nowe ścieżki zapełniały się rowerzystami. Pokazuje to, jak chętnie płocczanie korzystają z roweru jako alternatywnego dla samochodu środka transportu – podkreśla. Prezydent dodaje, że o zainteresowaniu systemem przemawia fakt Budżetu Obywatelskiego Płocka, do którego został zgłoszony i przeszedł przez głosowanie projekt zainstalowania stacji rowerów w Borowiczkach. – Pozostaje nam tylko jedno: budować kolejne drogi rowerowe i rozwijać system roweru miejskiego.

– W sierpniu odnotowano ponad 54 tysiące przejazdów. Z kolei rekord dzienny padł w piątek, 21 września. Przez 24 godziny rowery wypożyczono 2459 razy! Do tej pory w systemie zarejestrowało się ponad 14 tysięcy użytkowników – wylicza płocki ratusz.

– Jesteśmy pod niemałym wrażeniem skali wykorzystania Płockiego Roweru Miejskiego. Widać wyraźnie, że płocczanie nie traktują roweru miejskiego jedynie jako gadżetu, ale korzystają z niego regularnie przy codziennych dojazdach. To bardzo ważne, bo tym samym realizowane jest główne założenie systemu, jakim jest zmiana nawyków komunikacyjnych i popularyzacja ekologicznego transportu rowerowego – chwali płocczan Robert Lech, prezes Nextbike Polska.

Najpopularniejsze stacje Płockiego Roweru Miejskiego:

– Kobylińskiego – Bielska
– Piłsudskiego – Otolińska
– Narutowicza
– Jachowicza – Sportowa
– Tysiąclecia – Nowaka

Najpopularniejsze trasy Płockiego Roweru Miejskiego:

– Piłsudskiego – Otolińska do Kobylińskiego – Bielska
– Kobylińskiego – Bielska do Piłsudskiego – Otolińska
– Dobrzyńska – Gałczyńskiego do Łukasiewicza – Orlen Arena
– Łukasiewicza – Orlen Arena do Dobrzyńska – Gałczyńskiego
– Kobylińskiego – Bielska do Stary Rynek

Średni czas jednego wypożyczenia Płockiego Roweru Miejskiego wyniósł w tym sezonie 21 minut i 4 sekundy.

Przypominamy. Rowery można wypożyczać do piątku do północy. Potem stacje zostaną wyłączone, a rowery trafią do magazynu, gdzie przejdą przegląd techniczny przed nowym sezonem. Ten rozpocznie się 1 kwietnia 2019 roku.

Fot. UMP.