Kultowa formacja New Model Army będzie największą gwiazdą tegorocznej edycji Summer Fall Festiwalu. Ostatnia w tym roku wielka impreza muzyczna organizowana na płockiej plaży odbędzie się w piątek, 12 września.
Gwiazda wieczoru, która pojawi się na scenie około 22.30, to formacja działająca od 1980 roku. Założona w Bradford formacja przez wiele subkultur uważana jest za kultową. Skutecznie wymyka się jednak wszelkim próbom zaszufladkowania.
Chociaż single NMA nie trafiały na listy przebojów, kapela sprzedała 1,5 miliona płyt. Kapela negowała rządy Margaret Thatcher, przeciwstawiała się amerykanizacji Starego Kontynentu. Brytyjska klasa robotnicza uważała New Model Army za swój głos. Najlepsze albumy NMA to: „No Rest For The Wicked” czy „Thunder and Consolation”.
Piątkowa impreza rozpocznie się od występu Klubu Zdesperowanych Romantyków. Płocka kapela specjalizuje się w wysokoenergetycznych występach na żywo. W jej skład wchodzą: Tomek Gębarowski (wokal, gitara), Krzysiek Kaźmierczak (gitara), Michał Szpilkowski (bas), Piotrek Kosowski (perkusja) oraz Wojtek Piasecki (instrumenty perkusyjne).
Po płockim KZR nastąpi czas trzaskających garów, rwanych gitar, chodzącego basu, mnóstwa dobrej zabawy i buntowniczych tekstów. Mówiąc krótką, sceną zawładnie Skowyt – młoda, punkowa formacja, która swój debiutancki album „Achtung, Polen!” wypuściła na rynek muzyczny w 2011 roku.
W 2013 roku kapela przebrnęła eliminacje do Przystanku Woodstock, dzięki czemu miała możliwość zaprezentowania się tam na małej scenie. Koncert był na tyle udany, że zaowocował zaproszeniem na scenę główną Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zlokalizowaną przy Pałacu Kultury i Nauki. Występ w Płocku będzie dla Skowytu chwilą oddechu od pracy nad drugim albumem, który już niebawem powinien ujrzeć światło dzienne.
Jak brzmią akordeon, puzon i saksofon w mieszaninie reggae, ska i punk-rocka? Sprawdzić to będzie można, słuchając Leniwca, który na scenie Summer Fall Festivalu powinien pojawić się około 16.40. Formacja, niby dawny Big Cyc zaskakuje swoimi tekstami. Z jednej strony mocno zaangażowanymi politycznie, z drugiej – totalnie „objechanymi”, pełnymi humoru.
Leniwiec swoją debiutancką płytę nagrał w 2001 roku, po sześciu latach działalności. Wtedy właśnie kariera kapeli nabrała rozpędu. Najpierw był Przystanek Woodstock, a później ponad 700 koncertów w dziewięciu krajach. Zagrali jako suport The Exploited, GBH, Asta Kask, Wasted, NVU, Oi Polloi, Zemezluc, La Fraction, Shelter, Lama. Występowali też na największych punk-rockowych festiwalach w Europie: Puntala (Finlandia), Antifest (Czechy), Punk am Ring (Niemcy).
Molly Malone’s, którego występ przewidziany jest na 17.35, to zespół z mazurskiego Giżycka, który w sobie tylko wiadomy sposób potrafi połączyć celtycki folk z punk rockiem. A wszystko dzięki Jarkowi „Kwiatkowi” Kwiatkowskiemu oraz Bartkowi „Koniowi” Biwejnisowi. To właśnie oni postanowili spleść grane na skrzypcach i akordeonie melodie z Irlandii z brzemieniem charakterystycznym dla punk rocka.
Ine Kafe, pierwszy neo punkowy zespół ze Słowacji będzie kolejnym wykonawcą SFF. Formacja, która swe największe triumfy święciła w latach 2000-2003, musiała w 2006 roku zawiesić działalność, bo jej wokalista Vratko Rohoň postanowił przesiąść się za stery samolotu. Powrót na scenę nastąpił w 2010 roku. Dwa lata później grupa wyjechała w trasę koncertową po Czechach, Morawach i Słowacji.
Kolejnym zagranicznym gościem Summer Fall Festivalu będzie Kozak System, prawdziwy wulkan muzycznej energii rodem z Ukrainy. Swoje unikalne brzmienie grupa zawdzięcza połączeniu muzyki ukraińskiej i bałkańskiej z rockiem, ska, reggae i punkiem. Kapela błyskawicznie nawiązuje kontakt z publicznością, racząc ją potężną dawką pozytywnej energii. Do tego dochodzą solowe popisy poszczególnych muzyków. Kapela koncertowała nie tylko na Ukrainie i w Polsce, ale również w Holandii, Austrii, Szwajcarii, Niemczech, Rumunii, Szwecji, we Włoszech, a nawet w Kadadzie i w Stanach Zjednoczonych. Kozak System ma na swoim koncie występy na najbardziej prestiżowych festiwalach świata: Lowlands, Mundial, Przystanek Woodstock, Sziget, Toronto Bloor, Amstredam Roots Fest, Huntenpop, Calgary Music Festival, Creation of Peace (Rosja), Kustendorf Emira Kusturicy w Serbii. Gdy rozpoczęły się protesty na kijowskim Majdanie, muzycy Kozak System natychmiast opowiedzieli się po stronie protestujących. Zagrali dla nich specjalny koncert.
Na 21.00 zaplanowany jest początek koncertu grupy Strachy na Lachy, założonej przez Grabaża i Kozaka, którzy powołali do życia również Pidżamę Porno. Dołączyli do nich również gitarzysta Mariusz Nalepa z zespołu Na Górze oraz basista Lo z Inri. W 2001 roku, po zaledwie dwóch próbach, dali dwugodzinny koncert w Legnicy, występując jako Grabaż + Ktoś Tam Jeszcze. Niebawem zmienili nazwę na Grabaż i Strachy Na Lachy.
Po debiutanckim krążku „Strachy na Lachy” z 2003 roku do grupy dołączyli klawiszowiec Anem i perkusista Kuzyn. I w tym składzie SNL grają do dzisiaj.