Fronton katedry w Płocku zostanie odrestaurowany

Fronton katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Płocku – jednej z najstarszych w Polsce, zostanie odrestaurowany. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało na ten cel 400 tys. zł, a samorząd miasta – 180 tys. zł.

Prace związane z restauracją frontonu, czyli wysuniętego ryzalitu między dwiema wieżami katedry, rozpoczną się zapewne w połowie maja i potrwają prawdopodobnie do połowy lipca – powiedział PAP proboszcz płockiej parafii katedralnej ks. kanonik Stefan Cegłowski. Podkreślił, iż planowany zakres prac obejmuje także odwodnienie fundamentów bazyliki.

W płockiej katedrze trwa obecnie rozpoczęty w 2015 r. remont i konserwacja Kaplicy Królewskiej. Koszt przedsięwzięcia, które obejmuje m.in. odnowienie polichromii, posadzki i sarkofagu, a także wymianę oświetlenia, szacowano wcześniej na ok. 1 mln zł. Część środków zapewniła spółka PERN, przekazując na projekt 400 tys. zł. – Prace jeszcze trwają. Ich zakończenie spodziewane jest z początkiem czerwca – dodał ks. Cegłowski.

W planach związanych z restauracją płockiej bazyliki jest także remont dachu oraz dokończenie remontu Kaplicy św. Zygmunta, patrona Płocka i jednocześnie tamtejszej parafii katedralnej, w tym znajdujących się tam tablic epitafijnych. Wcześniej, w latach 2015-16 przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o łącznej wartości 950 tys. zł odnowiono dwie wieże frontonu płockiej katedry. Remont był współfinansowany przez płocki Urząd Miasta oraz z funduszy parafialnych.

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Płocku została wybudowana przez biskupa Aleksandra z Malonne w latach 1130-44 w stylu romańskim. Od tego czasu była wielokrotnie przebudowywana, ostatni raz w latach 1903-15, według projektu znanego architekta Stefana Szyllera (1857-1933). Polichromię wnętrza świątyni wykonał wówczas malarz Władysław Drapiewski (1876-1961).

Bazylika, położona na płockiej nadwiślańskiej skarpie, nazywanej Wzgórzem Tumskim, jest jedną z pięciu najstarszych w kraju i jedną z trzech, gdzie pochowani są dawni władcy Polski – to największa nekropolia Piastów. Spoczywają tam książęta: Władysław I Herman (1043-1102) oraz jego syn Bolesław III Krzywousty (1086-1138), a także 14. książąt mazowieckich, w tym Konrad I Mazowiecki (1187-1247) oraz księżniczka litewska Gaudemunda-Zofia (zm. 1288 r.), córka Wielkiego Księcia Litwy Trojdena, żony Bolesława II Mazowieckiego (1251-1313).