Fala ścieków z Warszawy płynie prosto do Płocka. Ogromna awaria oczyszczalni [AKTUALIZACJA]

Awaria oczyszczalni ścieków Czajka spowodowała, że fala ścieków płynie Wisłą do Płocka. Dotrze do naszego miasta za 50 godz. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zwołał sztab kryzysowy.

– Mamy awarię systemu przesyłowego ścieków – potwierdzają „Gazecie Stołecznej” pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji – czytamy w „Gazecie Wyborczej. Warszawa”.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji, które usłyszeli dziennikarze „Stołecznej” i warszawa.wyborcza.pl, uszkodzona jest instalacja, którą ścieki z lewego brzegu Wisły przesyłane są pod dnem rzeki do oczyszczalni ścieków Czajka. Z tego powodu zanieczyszczenia trafiają do rzeki bez oczyszczenia.

Kilka minut po godz. 14 odbyła się konferencja prasowa z udziałem prezydenta Warszawy. „Poinformował, że awarii uległ kolektor, który odprowadza ścieki do oczyszczalni „Czajka”. – Jeśli chodzi o spust to są to 3 metry sześcienne na sekundę – powiedział. I dodał: – Współpracujemy ze służbami rządowymi, wojewodą i sanepidem, aby ocenić wpływ tej awarii na kolejne miasta.” – informuje „GW.Warszawa”. Portal podaje, że „z obliczeń ratusza wynika, że ścieki dotrą Wisłą do Płocka za ok. 50 godzin.

Jest szybka reakcja płockiego ratusza.

– W związku z awarią kolektora ściekowego w lewobrzeżnej części Warszawy, do której doszło 28 sierpnia 2019 roku, prezydent Płocka zwołał posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego – informuje biuro prasowe płockiego urzędu miasta. Szacuje się, że zanieczyszczona woda dotrze do Płocka w piątek w godzinach przedpołudniowych

Z kolei „Wodociągi Płockie” uspokajają, że obecnie nie ma zagrożenia dla mieszkańców Płocka.

Jednocześnie ratusz informuje, że:
– Laboratorium „Wodociągów Płockich” zintensyfikowało częstotliwość badań wody wiślanej na ujęciu „Grabówka” oraz wody uzdatnionej tłoczonej do sieci miejskiej,
– Stacja Uzdatniania Wody jest przygotowana do:
o zwiększenia udziału ilości wody studziennej w stosunku do całkowitej ilości ujmowanej wody;
o zwiększenia ilości dozowanego ozonu oraz związku koagulującego na etapie wstępnego uzdatniania.