Dziesięciu płockich wioślarzy w reprezentacji Polski

W miniony weekend na poznańskiej Malcie, odbyły się pierwsze w tym roku regaty wioślarskie na klasycznym dystansie – Centralne Kwalifikacyjne Regaty Otwarcia Sezonu.Dziesięciu płockich wioślarzy zdobyło miejsca w reprezentacji kraju.

 

Podczas dwudniowej rywalizacji (27-28 kwietnia), zawodnicy, wśród których byli wychowankowie Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego i Szkoły Mistrzostwa Sportowego przy płockiej Siedemdziesiątce, rywalizowali o miejsca w reprezentacjach Polski w kategoriach: seniorów, młodzieżowej, juniorów oraz juniorów młodszych.

Dobry start na Malcie, teraz Essen i Sewilla
Jedno z sześciu miejsc w reprezentacji seniorów wioseł krótkich wywalczył Kamil Zajkowski, który pierwszego dnia regat zajmował piątą i szóstą pozycję w jedynkach, zaś drugiego – drugie i trzecie miejsce w dwójce podwójnej. Teraz Kamil w centralnym Ośrodku Sportu w Wałczu przygotowuje się do startu w Essen (11-12 maja), a następnie do Mistrzostw Europy Seniorów w Sewilli (31 maja – 2 czerwca).

Nieco młodsi koledzy Kamila, młodzieżowcy: Damian Salak i Łukasz Lewandowski, startując w dwójce bez sternika zajmowali w swojej kategorii wiekowej odpowiednio III i IV miejsce pierwszego dnia regat oraz w czwórce bez sternika II i I miejsce drugiego dnia regat. Dzięki tym osiągnięciom zapewnili sobie miejsce w reprezentacji młodzieżowej i również wystartują w regatach w Essen.

Młodszy z braci Zajkowskich – Rafał, startując w jedynce zajmował miejsca w pierwszej ósemce, natomiast w dwójce podwójnej I i III miejsce i również zapewnił sobie start w polskiej czwórce podwójnej w Essen.

Bliscy awansu do reprezentacji byli jeszcze Konrad Pudlik i Konrad Wiśniewski, którzy drugiego dnia regat zajmowali w osadzie kombinowanej z Toruniem dwa razy czwarte pozycje.

Sukces juniorów
Dużo szczęścia mieliśmy w młodszych kategoriach. W juniorach wystartowały cztery płockie dwójki bez sternika i wszystkie odniosły duży sukces. Bezkonkurencyjna okazała się dwójka Łukasz Krajewski, Michał Iskra, która zwyciężyła w dwóch finałach, a w trzecim była druga.

W tej samej konkurencji dwa razy trzecie miejsce zajmowali Piotr Szczepański z Leszkiem Szczerbowskim. Te dwie osady będą reprezentowały Polskę już w następny weekend na regatach międzynarodowych w Monachium, w czasie których z kolei, będą walczyć o udział w reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy Juniorów.

W jednym z finałów wystartowała również osada: Patryk Wyrzykowski i Adrian Pawłowski, którzy zajęli siódmą pozycję.

Najmłodsi zdeklasowali rywali
W najmłodszej kategorii wiekowej, jaka rywalizowała na tych regatach, juniorach młodszych, zawodnicy w biegach kontrolnych ścigali się o wyjazd na regaty Nadziei Olimpijskich. Odbędą się one 11-12 maja w słowackich Piestanach. I znów dwie osady z Płocka zwyciężyły w swoich biegach. W dwójkach bez sternika zdeklasowali konkurencję: Patryk Pełka i Igor Smoliński, zaś w czwórkach bez sternika nie mieli sobie równych: Adam Dybiec, Konrad Pawlak, Bartek Donarski i Damian Rutkowski.

Decyzją Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich czwórka bez sternika, złożona z tych dwóch osad w najsilniejszym składzie pojedzie na Regaty Nadziei Olimpijskich.

W efekcie poznańskich regat i dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Płocka oraz Orlenu, możemy pochwalić się dziesięcioma reprezentantami Polski na regaty międzynarodowe, z dużymi szansami na późniejszy udział w Mistrzostwach Europy, a może i świata.