Już w maju do placówki przy ulicy Południowej 13 wprowadzą się dzieci, których rodziców całkowicie lub częściowo pozbawiono władzy rodzicielskiej. Kilka dni temu obiekt uzyskał pozwolenie na użytkowanie. W tej chwili trwa jego urządzanie na przyjęcie dzieci.
– Całodobową opiekę znajdzie w niej 14 podopiecznych – mówił prezydent Andrzej Nowakowski. – Pierwszym krokiem dostosowania w naszym mieście instytucjonalnej pieczy zastępczej do wymogów ustawy, jest wybudowanie tego obiektu – wyjaśniał. – Jest to początek reorganizacji Ośrodka Opiekuńczo-Wychowawczego, w wyniku której od stycznia 2021 roku mają funkcjonować tylko 14-osobowe placówki – podkreślał.
Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, która obowiązuje od 1 stycznia 2012 r., zobowiązała samorządy powiatowe do sukcesywnego przekształcenia istniejących dużych placówek opiekuńczo-wychowawczych w „małe” placówki. Powiaty mają na to 9 lat, co oznacza, że od 1 stycznia 2021 roku będą mogły funkcjonować tylko maksymalnie 14-osobowe placówki opiekuńczo-wychowawcze, w których będą mogły przebywać dzieci powyżej 10 roku życia.
W Płocku w systemie instytucjonalej pieczy zastępczej opieką objętych jest około 100 dzieci, m.in. w Ośrodku Opiekuńczo-Wychowawczym (w którym jest ponad 50 dzieci), rodzinnych domach dziecka i zastępczych rodzinach zawodowych.
Nowy obiekt przy ulicy Południowej 13 powstał na miejscu wyburzonego budynku, w którym mieściła się Policyjna Izba Dziecka. Dom ma powierzchnię ponad 400 mkw. W budynku znajduje się siedem pokoi mieszkalnych dla dzieci, w tym jeden dla dzieci niepełnosprawnych, dwa pokoje wychowawców, pięć łazienek, pokój do nauki, kuchnia wraz z jadalnią, z której jest wyjście na taras, wspólna część rekreacyjno – wypoczynkowa oraz pralnia z suszarnią, a także pomieszczenia gospodarcze.
Warto dodać, że koszt budowy obiektu to 2,2 mln zł. Pieniądze pochodziły z budżetu miasta. Natomiast na wyposażenie pomieszczeń oraz zatrudnienie kadry merytorycznej płocki ratusz pozyskał ponad 600 tys. zł z Unii Europejskiej w ramach projektu „Mój Dom – Moje Miejsce”. W placówce znajdzie zatrudnienie dziewięć osób.
Fot. UMP.