17 września zacznie obowiązywać nowy taryfikator punktów karnych. Wynika z niego, że za szereg wykroczeń będzie można nałożyć już nie 10, ale nawet 15 punktów karnych. To oznacza, że prawo jazdy będzie można stracić już np. za dwukrotne naruszenie zakazu używania telefonu w czasie jazdy.
Rozporządzenie MSWiA w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego wejdzie w życie w najbliższą sobotę. W nowym taryfikatorze punktów karnych wyszczególniono szereg wykroczeń, za które kierowca może otrzymać jednorazowo 15 punktów karnych. Znalazło się też kilka wykroczeń, za które będzie można dostać kilkanaście punktów karnych. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami maksymalna liczba punktów to 10.
Nowy taryfikator punktów karnych. Za co będą grozić surowsze kary?
Wśród wykroczeń zagrożonych najwyższą liczbą punktów w projekcie rozporządzenia znalazły się m.in.:
-
- nieprawidłowe zachowanie się kierujących wobec pieszych;
- niedostosowanie się do sygnałów świetlnych, sygnałów i poleceń podawanych przez osoby uprawnione do kierowania ruchem drogowym;
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo wchodzącemu na to przejście;
- przekroczenie prędkości o więcej niż 70 km na godz.;
- objeżdżanie opuszczonych zapór;
- wjeżdżanie na przejazd w chwili, gdy opuszczanie zapór już się rozpoczęło;
- wjeżdżanie na przejazd kolejowy przy czerwonym sygnale;
- wjazd na przejazd, kiedy nie ma możliwości kontynuowania jazdy po drugiej stronie;
- kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, a także w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających;
- nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku;
- jazda pod prąd autostradą lub drogą ekspresową.
W projekcie nowego taryfikatora znalazło się też kilka wykroczeń, za które będzie można otrzymać jednorazowo kilkanaście punktów karnych. 14 punktów karnych kierowca otrzyma za przekroczenie dopuszczalnej prędkości w przedziale od 61 do 70 km na godz. 12 punktów przewidziano np. za naruszenie zakazu zawracania na autostradzie lub drodze ekspresowej, czy za naruszenie zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem. Oznacza to, że dwukrotne naruszenie tego przepisu będzie w praktyce skutkowało utratą prawa jazdy, bo po przekroczeniu limitów kierowcę czeka ponowny egzamin teoretyczny i praktyczny.
Nowy taryfikator. Koniec ze szkoleniami dla kierowców naruszających przepisy
– Należy zauważyć, że dotychczasowe zmiany dotyczące wysokości grzywien nakładanych w formie mandatów karnych dotyczyły przede wszystkim najpoważniejszych wykroczeń drogowych. Podobnie jest w przypadku zmian, które wejdą w życie od 17 września dotyczących m.in. tzw. recydywy – powiedział nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
Zaznaczył, że obejmą one te wykroczenia, które stanowią największe zagrożenie dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. – Mówimy tutaj głównie o nieprawidłowych zachowaniach wobec pieszych, o wykroczeniach związanych z nadmierna prędkością, itd. – podkreślił. Dodał, że na jednych kierowców działa zagrożenie wysoką karą, a na innych wysokość punktów karnych.
17 września wejdą także w życie przepisy dotyczące tzw. recydywy, w tym podwójne stawki mandatów za przekroczenie prędkości. Zlikwidowane zostaną również szkolenia dla kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego, które umożliwiają zniwelowanie liczby punktów karnych.
Wprowadzony zostanie również mechanizm uzależniający usunięcie punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego od uregulowania mandatu. Dodatkowo punkty będą kasowane dopiero po upływie 2 lat od dnia zapłaty grzywny.
Źródło: PAP