Dlaczego nie macie jeszcze biletów? Reggaeland już za kilka godzin!

Tak, tak to już jutro piątek, 8 lipca, czyli za niecałe 24 godziny widzimy się na płockiej plaży, która na dwa dni zamieni się w “wyspę” na Morzu Karaibskim czyli w piękną…Jamajkę. Tam właśnie pod koniec lat 60. ubiegłego stulecia powstały pierwsze rytmy reggae. Muzyka o charakterystycznym brzemieniu zyskała rozgłos w latach 70. XX wieku dzięki twórczości Boba Marleya. W tej chwili muzyka korzenna ma wielu wykonawców i całe rzesze fanów.

Zaczekaliśmy aby na kilka godzin przed rozpoczęciem 11. edycji Reggaelandu zapowiedzieć prawdziwe wisienki na reggaelandowym, ogromnym torcie…Jak widzicie na zdjęciach wszystko w pełni gotowe na imprezę pełną świetnej muzyki i niezapomnianej atmosfery 🙂

Zatem pierwszą z “wisienek”, która już za chwilę na żywo wystąpi na płockiej plaży jest Sara Lugo (Portoryko) & Next Generation Family. Sara Lugo ma portorykańskie korzenie i pochodzi z Monachium. Wydała do tej pory dwa albumy „What About Love” w 2011 r. oraz cztery lata później „Hit Me With Music”, w którym pojawił się gościnnie jeden na najsłynniejszych jamajskich artystów reggae – Proteje. Ich wspólna piosenka „Really Like You” odnotowała ponad trzy miliony odsłon na YouTube. Swoją rosnącą popularność artystka zawdzięcza unikalnej barwie głosu oraz pozytywnym tekstom, które łączy z brzmieniem reggae, soul, jazz i hip-hop. Pomimo młodego wieku, jest jedną z ciekawszych piosenkarek współczesnego reggae, chętnie zapraszaną na duże europejskie imprezy jak Rototom czy Summerjam. Jej słoneczne występy podziwiali także mieszkańcy obydwu Ameryk oraz większości krajów Europy w tym Polski. Sara Lugo na płockim festiwalu wystąpi po raz pierwszy, a w Polsce – po raz drugi (miała już okazję zagrać na Life Festival Oświęcim 2012). Podczas Reggaeland 2016 zagra drugiego dnia festiwalu (9 lipca) na Scenie Głównej wraz z zespołem Next Generation Family.

Drugą “wisienką” Congo Natty & Iron Dread aka Phoebe + Congo Dubs z Wielkiej Brytanii. Congo Natty pochodzi z wielokulturowego Londynu, czyli miejsca w którym na początku lat 90. muzyka reggae zaczyna przenikać się z hip-hopem, a punk rock z jazzem, zapowiadając brzmieniową rewolucję – Jungle. Prekursorem tego muzycznego przewrotu jest Michael Alec Anthony West – młody producent i „nawijacz”, który często ingeruje w muzykę jamajskich weteranów zestawiając ich wokale ze swoimi szalonymi rytmami. W 1989 roku na rynku pojawiają się single „Street Tuff” i „Just Keep Rockin”, które zapowiadają album „Rebel Music” firmowany przez Rebel MC (dziś Congo Natty). Artysta uważany jest za jedną z największych legend muzyki klubowej. Od ponad 20 lat eksperymentuje z muzyką jungle, lecz wciąż zaskakuje nowymi pomysłami. Przez jego studio przewinęli się tacy artyści, jak Dennis Brown, Barrington Levy, Sizzla,John Holt czy Jr. Reid. Utwory „Police in Helicopter” czy „Champion DJ” należą do klasyki połamanych rytmów. Congo Natty jest zdeklarowanym rastafarianinem. Jego misją jest rozpowszechnianie ważnych treści przy pomocy muzyki jungle. W 2013 r. wydał album „Jungle Revolution”, który w błyskawicznym tempie stał się jednym z najważniejszych wydawnictw współczesnej muzyki klubowej. W związku z nagłą śmierciąTenor Fly, który miał w Płocku wystąpić u boku Congo Natty’ego, artystę na festiwalu Reggaeland zastąpi Iron Dread aka Phoebe. Iron Dread to pnąca się po szczeblach kariery londyńskiej sceny muzycznej wokalistka, której głos mieliśmy okazję usłyszeć m.in. na płycie „Jungle Revolution”. Wychowanka Tenor Fly, dla której Jungle to nie tylko muzyka, ale również ruch, styl bycia, oraz pretekst do poszukiwania własnej artystycznej wypowiedzi. Congo Natty & Iron Dread aka Phoebe + Congo Dubs  zagrają drugiego dnia imprezy na Scenie Sound System Circus Love.

A trzecią, którą doskonale zna płocka i polska publiczność to...Kamil Bednarek wraz ze swoim zespołem, który drugiego dnia imprezy wystąpi na Scenie Głównej. Kamil Bednarek swoje pierwsze kroki muzyczne stawiał w formacji Star Guard Muffin, powstałej w Brzegu w 2008 roku. Od samego początku kapela dużo koncertowała, brała udział w wielu festiwalach, na których sięgali po liczne nagrody. Z grupą Star Guard Muffin wydał album zatytułowany „Szanuj” oraz dwie EP-ki: „Ziemia Obiecana” i „Jamaican Trip”. W 2010 roku Kamil zajął II miejsce w III edycji programu „Mam Talent!” emitowanego przez TVN. Od roku 2012 piosenkarz wraz ze swoimi muzykami występuje pod szyldem „Bednarek”. Kamil występował na największych i najważniejszych polskich festiwalach tj. Jarocin, Przystanek Woodstock czy Sopot Festival. W roku 2013 zespół Bednarek zwyciężył w plebiscycie MTV Music Awards w Europie Środkowej i pojawił się na Ogólnoświatowej Gali w Amsterdamie. W październiku 2013 roku muzycy odbyli pierwsze tournée po Stanach Zjednoczonych. Zespół wydał dwa albumy studyjne: „Jestem…” z 2012 roku oraz pokryty obecnie platyną „Oddycham” wydany w 2015 roku. W maju 2014 miała miejsce premiera pierwszego, koncertowego DVD z Przystanku Woodstock 2013, firmowanego przez “Złoty Melon”. Występy zespołu na żywo są bardzo energetyczne, spontaniczne i grane sercem, zaś sam Kamil Bednarek, bawiący się muzyką, jest prawdziwym mistrzem w nawiązywaniu kontaktu z publicznością.

Mamy nadzieję, że macie już bilety? Jeżeli nie, to nadal możecie je kupić  – karnety w promocyjnej cenie 60 zł już tylko przez godzinę na Ticketpro.pl. Jutro po 70 zł w punktach sprzedaży stacjonarnej tj. Empik czy Media Markt. Dokładny wykaz punktów sprzedaży na stronie Ticketpro.pl oraz w Bileterii Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. Bilety i karnety możecie także nabyć przy wejściu na teren festiwalu. Organizatorzy zapewniają doskonałą zabawę, cudowną atmosferę i…zamówili specjalnie dla festiwalowiczów wspaniałą pogodę 😉

Fot. Radosław Malinowski.