Cztery procesje Bożego Ciała przejdą ulicami Płocka. Biskup płocki udzielił dyspensy

W czwartek 8 czerwca przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, popularnie zwana Bożym Ciałem. W Płocku centralne uroczystości rozpoczną się mszą św. o godz. 11:00 w bazylice katedralnej. W tym roku zmieniona została trasa procesji.

Procesję z Najświętszym Sakramentem poprzedzi msza św. w bazylice katedralnej płockiej, która rozpocznie się o godz. 11:00. Przewodniczył jej będzie biskup płocki Szymon Stułkowski. Następnie około godz. 12:00 z katedry na ulice Płocka wyruszy procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy.

W tym roku procesja przejdzie inną niż poprzednio trasą: z katedry do Odwachu (pierwszy ołtarz), przez ulicę Tumską (drugi ołtarz), ulicę Kolegialną (trzeci ołtarz), do kościoła parafii pw. św. Jana Chrzciciela (czwarty ołtarz). Przy trzech pierwszych ołtarzach rozważania wygłosi ks. kan. dr Tomasz Brzeziński. Przy czwartym ołtarzu przy homilię wygłosi biskup płocki Szymon Stułkowski. Na zakończenie uroczystości w kościele parafii pw. św. Jana Chrzciciela sprawowana będzie msza św. dla wiernych, którzy wcześniej w niej nie uczestniczyli.

Pozostałe procesje Bożego Ciała na płockich osiedlach

Parafia Rzymskokatolicka p.w. Matki Bożej Fatimskiej (osiedle Międzytorze) w godzinach 12:50 – 14:00 procesja Bożego Ciała na trasie prowadzącej po następujących drogach publicznych: ulice Gierzyńskiego – Piaska.

Parafia Rzymskokatolicka św. Jakuba Apostoła (osiedle Imielnica) w godzinach 12:40 – 14:20 procesja Bożego Ciała, na trasie prowadzącej po następujących drogach publicznych: ul. Wyszogrodzka (wyjście z kościoła), ulicą Wyszogrodzką do ulicy Harcerskiej, ulicą Harcerską do ulicy Wiosennej, ulicą Wiosenną do ulicy Majowej, ulicą Majową do ulicy Kasztanowej, ulicą Kasztanową do ulicy Harcerskiej, ulicą Harcerską do ulicy Wyszogrodzkiej do głównej bramy kościoła.

Rzymskokatolicka Parafia św. Józefa (osiedle Wyszogrodzka) w godzinach 11:30 – 13:15 procesja Bożego Ciała – trasa ul. Słoneczna – Wiatraki – Lenartowicza – Wyszogrodzka – Południowa.

– Biskup płocki Szymon Stułkowski wydał dekret o udzieleniu dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek 9 czerwca br. (po uroczystości Bożego Ciała) – informuje Elżbieta Grzybowska, rzeczniczka prasowa Kurii Diecezjalnej w Płocku. Dodaje, że biskup płocki zachęcił do „zastąpienia obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności”.

Fot. Archiwum Dziennik Płocki.