Cygańskie przeboje i widowiskowe tańce. Romani Rat już wkrótce w Płocku [PROGRAM]

To będzie już 18. edycja Międzynarodowego Festiwalu Romów – Romani Rat. Cygańska noc ponownie odbędzie się na płockie starówce. Tym razem w sobotę 12 sierpnia od godz. 17:00. Zabawa będzie trwała niemal do samej ciszy nocnej! Zaproszeni są wszyscy.

Okres wakacyjny, to dla Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki im. Themersonów, nie tylko czas folkloru polskiego i festiwali, ale także tradycyjny powrót do korzeni muzyki koczowniczego ludu Cyganów. Podczas tegorocznej edycji Cygańskiej Nocy uczestnicy obejrzą występy Hanny Carmen oraz zespołów Hitano, Inez i Cygański Tabor. Wieczór dopełni dobrze znany płockiej publiczności zespół Krystiano & Romen.

Carmen to jedna z najbardziej znanych gwiazd polskiej sceny romskiej. Jej niepowtarzalny głos urzeka i prowadzi słuchacza za pomocą swego wysokiego rejestru w prawdziwie magiczną rzeczywistość. Jej koncerty na zawsze zostają w pamięci publiczności: gwarantuje prawdziwą moc gorących rytmów. Najlepiej czuje się w klimatach Latino i Gipsy, ale w swojej twórczości prezentuje też utwory w gatunkach Pop, Disco, Disco Polo. W programie koncertu „MUZYKA Z CZTERECH STRON ŚWIATA” przedstawia autorską mieszankę tych gatunków.

Hitano to zespół wyjątkowych muzyków romskich. Gra muzykę folkową z różnych stron świata. Każdy, kto był na ich koncercie z uśmiechem wspomina pełne energii rytmy. Mówią o sobie, że są „zespołem rodzinnym” który gra i śpiewa wyłącznie na żywo. „Mamy swój własny styl. Dzięki wielkiemu talentowi Adama Fedorowicza śpiewamy i wykonujemy jego własne kompozycje. Adam Fedorowicz to nie tylko wybitny muzyk, ale również założyciel olsztyńskiego Stowarzyszenia Kultury Romskiej „Hitano”. Założył je w 2001 r. wraz z olsztyńskimi Romami.

Inez i Cygański Tabor wyróżnia się utalentowanymi wokalistami i muzykami ,którzy grają piękną i porywającą serca muzykę. Żywiołowy taniec oraz przepiękne i barwne stroje tancerek pozostają na długo w pamięci widzów. Zespół pochodzi z Ciechocinka i proponuje Państwu wspaniałą i niezapomnianą zabawę. .Występowali na różnych scenach, w tym na Międzynarodowym Festiwalu Kultury Romów w Ciechocinku i Glinojecku.

Zespół „ROMEN” powstał w 1980 roku w Płocku. Założycielem i dyrektorem zespołu jest Zbigniew Kowalski pseudonim artystyczny PARNO RAY. Zespół „ROMEN” na początku swych pierwszych kroków artystycznych liczył 30 osób i był nazywany „Małe Mazowsze”. W czasie stanu wojennego Zespół jako jedyny w kraju otrzymał specjalne zezwolenie na koncerty na terenie całego kraju. Skład Zespołu „ROMEN”: Ricardo, Danielo, Mario, Braiano, Fabiano, Patryna, Mardżana, Lena, Claudia, Parno Ray, Krystiano. Obecnie Zespół „ROMEN” koncertuje w kraju i za granicą.

PROGRAM:

17:00 – rozpoczęcie festiwalu
17:10 – CARMEN
18:15 – HITANO
19:20 – INEZ i CYGAŃSKI TABOR
20:25 – Krystiano & Romen

Wstęp bezpłatny.

Fot. Archiwum Dziennik Płocki.