Crystal Castles po raz pierwszy w Polsce. Audioriver rozwija listę z artystami [FOTO/FILM]

Wiemy już, gdzie po raz pierwszy w Polsce zobaczymy na żywo Crystal Castles z nową wokalistką! Głos Edith Frances jest już obecny na świetnie przyjętych utworach „Frail” i „Deicide”, a teraz w ostatni weekend lipca będzie można ją usłyszeć na żywo w Płocku, na pełnym koncercie.

To jednak nie koniec mocnych ogłoszeń z lity gwiazd tegorocznego Audioriver. Do wykonawców dołączają także Richie Hawtin, Caspa & Rusko, Black Sun Empire, Kölsch live, Cyantific, Seba feat, Robert Manos, Antigone live, Francois X oraz Xtrah. A to wciąż jeszcze nie ostatnie gwiazdy płockiego festiwalu.

Crystal Castles to projekt kanadyjskiego producenta i multiinstrumentalisty, Ethana Katha. Jego charakterystyczne, brudne i eksperymentalne brzmienie jest świetnie znane fanom elektroniki i znalazło wielu naśladowców. Ethan w duecie z poprzednią wokalistką, Alice Glass, ma na koncie trzy albumy – wszystkie świetnie przyjęte przez publiczność i media. Debiutancki krążek z 2008 roku magazyn „NME” umieścił na liście stu najlepszych płyt dekady. Na drugim albumie znalazł się wielki hit „Not In Love” z Robertem Smithem z The Cure na wokalu. Z kolei „III” była najpopularniejszą płytą na The Hype Machine i Tumblr w 2012 roku. Alice odeszła z duetu w 2014 roku, a jej miejsce rok później zajęła Edith Frances. Wspomniane we wstępie utwory z jej udziałem już teraz są najpopularniejszymi w sieci kompozycjami w historii Crystal Castles. A to przecież tylko zapowiedź nadchodzącego albumu.

Crystal Castles – Frail

Drugi z ogłoszonych w osatnich dniach artystów także jest ikoną i wielkim innowatorem muzyki elektronicznej. Mowa
o Richiem Hawtinie, który po trzech latach wraca na Audioriver. To niezwykły artysta, który z jednej strony rozgrzewa parkiety swoimi setami techno i występami live jako Plastikman, a z drugiej, jest zapraszany przez dyrektora kreatywnego marki Dior do stworzenia audio-wizualnego spektaklu w muzeum Guggenheima w Nowym Jorku czy współtworzenia muzyki do ceremonii otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie. Dołóżmy jeszcze fakt, że stale rozwija technologię DJ-ską i mamy obraz człowieka, bez którego dzisiejsza elektronika na pewno wyglądałaby inaczej.

Richie Hawtin – live at Boiler Room Amsterdam

To nadal jednak nie koniec artystów, którzy mieli wielki wpływ na muzykę elektroniczną. Tym razem mowa o dubstepie i duecie Caspa & Rusko, który po kilku latach działalności solowej, wrócił do wspólnej pracy. Obaj mocno przyczynili się do wzrostu popularności gatunku – m.in. za sprawą wydanego w 2007 roku krążka „FabricLive.37”, który był pierwszą płytą z serii kompilacji słynnego londyńskiego klubu poświęconą właśnie dubstepowi. Teraz znów wspólnie spędzają czas w studiu, szykując pełnowymiarowy album.

Caspa & Rusko – live at Rampage 2016

Kolejni, ogłoszeni przez organizatorów artyści, również po latach wracają na płocką plażę i jest to kolejny projekt, który zapisał się złotymi zgłoskami w historii elektroniki. Co więcej, wciąż ją pisze, bo holenderski Black Sun Empire to wciąż jeden z najmocniejszych kolektywów drum & bassowych na świecie. Nieco lżejszą i bardziej melodyjną wizję gatunku niż trio z Utrechtu ma Seba, który, tak jak w 2009 roku, przyjedzie na Audioriver z Robertem Manosem, czyli wokalistą świetnie znanym fanom połamanych brzmień.

Black Sun Empire feat. Foreign Beggars – Dawn of a Dark Day

Tymczasem Cyantific i Xtrah to dwaj artyści drum & bassowi, którzy w tym roku zaliczą swoje płockie debiuty. Cyantific wydał swój pierwszy album w 2006 roku na Hospital Records, a dziś jest przypisany na wyłączność do innej słynnej oficyny – Viper Recordings. Xtrah swój katalog wydawniczy otworzył nieco później, bo w 2011 roku, ale współpracuje z równie prestiżowymi labelami. Nazwy Metalheadz, Ram czy Symmetry mówią same za siebie.

Cyantific – Colour In The Shadows (feat. Benji)

Zostając przy płockich debiutantach, ale zmieniając rytm na bardziej regularny, należy przedstawić jedną z najciekawszych postaci tworzących melodyjną mieszankę skomponowaną z elementów house’u i techno. Mowa o Runie Reillym Kölschu, który z dwoma albumami sygnowanymi znakiem Kompakt, bez wątpienia jest jednym z flagowych okrętów kolońskiej wytwórni. Drugi z wymienionych krążków, „1983”, wyszedł w minionym roku i zapewne dużą jego część usłyszymy w Płocku, ponieważ artysta przyjedzie nie z DJ-setem, a w wersji live.

Kolsch feat Tomas Hoffding – Bloodline

Także live na Audioriver wystąpi Antigone, który co prawda grał relatywnie niedawno w Polsce, ale jako DJ. Teraz, francuskiego twórcę mrocznego techno, sygnowanego znakiem takich wytwórni, jak Concrete Music, Construct Re:Form i Token, poznamy od tej drugiej strony. Antigone wydaje również w innym cenionym labelu, Dement3d Records, którego właścicielem jest Francois X i ten artysta także odwiedzi latem Audioriver. W lutym wydali wspólną EP-kę „We Move As One” (ang. poruszamy się jako jedność), więc organizatorzy uznali, że nie powinno się ich rozdzielać.

Antigone & Francois X – Journey Home

To wciąż nie jest ostatnie ogłoszenie gwiazd Audioriver. Nie licząc ogromnej liczby polskich artystów, przed festiwalowiczami jeszcze gwiazdy Sun/Day, skład Burn Stage na rynku Starego Miasta oraz duża, finalna grupa zagranicznych nazwisk, które dołączą do głównej części festiwalu.

Karnety dwudniowe w promocyjnej cenie 200 zł oraz trzydniowe w cenie 260 zł dostępne są jednak jeszcze tylko przez miesiąc. Audioriver 2016 odbędzie się w dniach 29-31 lipca, a wszystkie rodzaje wejściówek dostępne są w salonach Empik w całej Polsce oraz na http://audioriver.ebilet.pl

Fot. Audioriver 2016.