Co roku było sporo chętnych. Tym razem zwiedzamy… wirtualnie

W najbliższy weekend, gdybyśmy nie zmagali się z konsekwencjami pandemii, wiele miejsc w centrum miasta pozostałoby dla zwiedzających otwartych aż do północy. Ale kto wie, jak się dowiedzieliśmy, być może sprawdzi się powiedzenie „co się odwlecze, to nie uciecze”. 

Chodzi oczywiście o Noc Muzeów, co roku z ofertą dla wszystkich chętnych, aby bez biletu oglądać zgromadzone perełki w płockich muzeach, wystawy stałe i okolicznościowe, czasem zajrzeć za teatralne kulisy, spotkać znanych płocczan, którzy „ożywają”celem snucia opowieści, a nawet poczuć się jak w koszarach wojskowych. Należało być przygotowanym zarówno na mary czyhające w zaciemnionych kątach, jak i na całkiem słusznych rozmiarów kolejki. A przede wszystkim na sporą dawkę ciekawych informacji. Za każdym razem warto było już wcześniej przygotować plan zwiedzania.

Niestety w tym roku – ze względu na trwającą epidemię – majowe imprezy odwołano. Jak się jednak okazuje, co prawda eksperymentalnie, ale można niektóre wydarzenia (i nie tylko koncerty) spróbować przenieść w pewnej formie do internetu.

Płocka Galeria Sztuki już najbliższą sobotę, 16 maja – w nawiązaniu do Nocy Muzeów – zaprosi do spojrzenia na prezentowaną wystawę prac Jana Lebensteina „innym okiem”. Dzięki specjalnie na te okazje przygotowanym materiałom o sztuce tego artysty w formie haseł będzie można w inny sposób spojrzeć na życie i twórczość, odczytać i zinterpretować dzieła oraz, inspirując się jego sztuką, samodzielnie stworzyć własne dzieło. W sobotę pamiętajcie o profilu PGS na Facebooku – od godz. 16.00 udostępnią materiały filmowe.

Czytaj: Już nie tylko wirtualnie. Kolejna instytucja po przerwie otwiera drzwi dla zwiedzających

Wirtualna Noc Muzeów z przewodnikiem

Miejscem, które 16 maja będzie można odwiedzić – chociaż nie osobiście, tylko wirtualnie, wchodząc na Facebooka  – stanie się Urząd Miasta Płocka na starówce. Obiecują, że „zabiorą do jednego z najbardziej tajemniczych miejsc w ratuszu”.

– Jakiego – dowiecie się w sobotę. Oprowadzimy również po urzędowych korytarzach.

Przewodnikiem po najważniejszych pomieszczeniach zostanie prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski. Jeśli ktoś jest zainteresowany, będą dwie okazje 16 maja – o godz. 18.00 i 19.00. O godz. 18.00 transmisja na profilu Andrzej Nowakowski Prezydent Miasta Płocka, z kolei o 19:00 na profilu Płock. 

Pod tym linkiem znajdziecie wydarzenie na Facebooku.

Fot. UMP

Muzeum Mazowieckie proponuje „małą rekompensatę”

Co przygotowano? W sobotę od godz. 19.00 do 20.00 zapraszają na „pierwszy w historii wiekowego Spichlerza live” z kustoszem Grzegorzem Piaskowskim w roli głównej. Zaprezentują dwie wystawy – skarby sztuki dalekiego wschodu i sztukę ludową.

– W czasie naszego nocnego zwiedzania zajrzymy także do etnograficznej kuchni, do gabinetu etnografa, zobaczymy, co robi kustosz, gdy nie ma go na ekspozycji, jakim pracuje sprzętem. Będziecie mogli zapytać dosłownie o wszystko! Będziecie mogli proponować co zobaczymy, w który zakamarek Spichlerza udamy się z naszą kamerą.

Ma być również niespodzianka związana z Tumską 8. Pod tym linkiem znajdziemy utworzone przez Muzeum Mazowieckie wydarzenie na Facebooku.

Fot. Muzeum Mazowieckie

Także inne miasta, jak np. Szczecin czy Łódź, nie rezygnują całkowicie z organizacji Nocy Muzeów. Niektóre placówki zapraszają do sieci – na Facebooka, Instagrama albo na You Tube, inne dołączą zapewne dopiero w kolejnej edycji.  W Warszawie w ubiegłym roku swoje podwoje otworzyły 262 placówki. W tym roku na taki krok zdecydowały się dwie.

Jeśli nie teraz, to może później

– W tym roku, przynajmniej na razie, nie będzie takiej Nocy Muzeów, jaką znamy z poprzednich edycji tego wydarzenia – mówi prezeska Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, Iwona Krajewska. Nie oznacza to jednak całkowitej rezygnacji… Były rozmowy z dyrektorami poszczególnych instytucji kultury. Iwona Krajewska liczy, że uda się zorganizować Noc Muzeów po prostu nieco później.

– Może w drugiej połowie roku, np. we wrześniu uda się nam zorganizować wydarzenie z udziałem Książnicy Płockiej, Muzeum Mazowieckiego, Płockiej Galerii Sztuki – dopowiada.

Fot. Pixabay