BHT Petra trzecią drużyną klubową Europy

Brązowy medal wywalczony przez BHT Auto Forum Petra Płock był fantastycznym zwieńczeniem wyjątkowo udanego sezonu 2015. W imprezie rozegranej na hiszpańskiej wyspie Gran Canaria rywalizowało 12 najlepszych klubowych drużyn Starego Kontynentu.

Płocczanie swój udział w KME rozpoczęli od starcia z holenderskim Paksoft Camelot. Pierwszy set zakończył się po wyrównanej walce wygraną Petry 22:20. W drugim dominacja płocczan nie podlegała już żadnej dyskusji, o czym najlepiej świadczy wynik 24:8. Zdecydowanie poważniejszym wyzwaniem okazała się dla Petry konfrontacja z SKKM Ekaterinodar. Broniący tytułu Rosjanie okazali się dla naszej ekipy zbyt mocni, wygrywając pewnie 2:0 (28:14, 21: 18).

Drugi dzień zawodów Petra zaczęła od boju z mistrzem Szwajcarii Lloret Beach Espana. Płocczanie nieznacznie ulegli w pierwszym secie, a w drugim wręcz zdemolowali swoich przeciwników. Niestety, w shot-outach nieznacznie lepsi okazali się Szwajcarzy i to oni ostatecznie wygrali 2:1 (25:24, 30:12, 14:12).

Gdy Petra wygrała wysoko pierwszego seta spotkania z HEI Skaering, można było mieć nadzieję, że drugą partię również rozstrzygnie na swoją korzyść. Niestety, Duńczycy mocno wzięli się do pracy i tym razem oni okazali się lepsi. Nasza ekipa i tym razem poległa w shot-outach, przegrywając cały mecz 1:2 (26:16, 16:22, 10:12).

Spotkanie BHT Petra – Pallamano Grosseto miało decydować o awansie jednej z tych ekip do drugiej rundy. Płocczanie wyszli na boisko niezwykle zmotywowani i nie pozostawili swoim przeciwnikom cienia złudzeń, komu należy się wygrana. Wygrana 2:0 (34:18, 29:17) jednoznacznie pokazuje skalę dominacji Petry. Aby dostać się do strefy medalowej, Petra musiała pokonać Club BM Playa Ciudad de Malaga. Nie było to proste, bo mistrzowie Hiszpanii uważani byli za jednego z faworytów do wygrania całego turnieju. Pierwszy set zdawał się potwierdzać opinie fachowców, ale w drugim lepsi okazali się gracze z Płocka. W shot-outach Petra w końcu przełamała swoją niemoc, dzięki czemu wygrała mecz 2:1 (20:27, 23:17, 10:8) i znalazła się w półfinale.

Bój z Team Sweden okazał się niezwykle dramatyczny. Płocczanie w obu setach byli dosłownie o włos od wygranej, ale musieli pogodzić się z porażką 0:2 (23:24, 16:17), Petra stanęła więc do walki z Detono Zagreb. Stawką pojedynku z mistrzem Chorwacji był brąz Klubowych Mistrzostw Europy. Nasza ekipa w pierwszym secie nie poradziła sobie z jednym z najbardziej utytułowanych klubów Starego Kontynentu, ale w drugim mocno wzięła się do pracy. Remis oznaczał konieczność rozegrania dogrywki. Złotą bramkę zdobyli płocczanie, więc o losach meczu rozstrzygnęły shot-outy. Petra wygrała je wyraźnie, zwyciężając w całym meczu 2:1 (16:20, 22:21, 6:2). Brązowy medal Petry na Gran Canaria to największy sukces polskiej męskiej piłki ręcznej w wydaniu plażowym.