Bezdomni w Małej Bożnicy

W Muzeum Żydów Mazowieckich we wtorek, 11 sierpnia o 21.00 obejrzeć będzie można film „Bezdomni”. To już ostatnia propozycja wakacyjnego cyklu „Przedwojenne kino żydowskie”.

 

W czerwcu pokazany został film „Za grzechy”, a w lipcu „Ślubowanie”. Tym razem obejrzeć będzie można 73-minutowy obraz „Bezdomni”, który w 1939 roku wyreżyserował Aleksander Marten.

Leżące nad rzeką żydowskie miasteczko nawiedza powódź, podczas której ginie dziecko rodziny Rywkin. Grany przez Aleksandra Martena Abram Rywkin decyduje się zostawić swe rodzinne strony. Odchodzi od żony Basszewy (Ida Kamińska) i syna Henocha, ruszając do Ameryki.

Abram jest przekonany, że za oceanem znajdzie nie tylko odrobinę szczęścia, ale przede wszystkim, że zapomni o stracie syna. W Nowym Jorku zostaje pomywaczem w restauracji. Wciąż myśli o swoich bliskich i tęskni za nimi. Poznaje piosenkarkę Bessy (Wiera Gran).

„Bezdomni” to przedostatni nakręcony w języku jidysz polski film przedwojenny. Pochodzi z archiwalnych zasobów Filmoteki Narodowej. Dialogi czytane są na żywo. Filmy z cyklu „Przedwojenne kino żydowskie” są prezentowane na wewnętrznym parkingu Muzeum Żydów Mazowieckich. Jeśli pogoda okaże się nieodpowiednia, projekcja przeniesiona zostanie do budynku MŻM.