Wszystko wskazuje na to, że apel Rady Miasta Płocka, który skierowano do Ministerstwa Zdrowia został przychylnie rozpatrzony. W naszym mieście zostanie uruchomiony ośrodek radioterapii.
Na ręce przewodniczącego RM, Artura Jaroszewskiego wpłynęło pismo podpisane przez podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia, Krzysztofa Łandy. – Na wstępie pragnę zaznaczyć, że Ministerstwo przychyla się do apelu Rady Miasta. Za uruchomieniem ośrodka radioterapii w Płocku przemawiają wyniki modelu optymalizacji rozstawienia przyspieszaczy liniowych w Polsce w mapie potrzeb zdrowotnych w zakresie onkologii – czytamy w piśmie, które do naszej redakcji przysłał przewodniczy Artur Jaroszewski.
– Zgodnie z wynikami częścią optymalnego rozwiązania na 2025 rok jest utworzenie w Płocku ośrodka radioterapii wyposażonego w dwa przyspieszacze liniowe. Należy zatem stwierdzić, że projekt utworzenia ośrodka radioterapii w Płocku jest zasadny przede wszystkim dlatego, że wpisuje się w plan optymalnego rozmieszczenia ośrodków radioterapii oraz akceleratorów liniowych w skali całego kraju, a co za tym idzie powinno polepszyć sytuację pacjentów onkologicznych nie tylko w Płocku i okolicznych powiatach ale też przyczynić się do zwiększenia dostępności do świadczeń teleterapii w innych regionach – napisał podsekretarz stanu.
Następnie w piśmie czytamy szerokie uzasadnienie pozytywnej decyzji ministerstwa. – (…) Należy stwierdzić, że dostęp do świadczeń teleterapii mieszkańców Płocka jest ograniczony zwłaszcza w przypadku teleterapii paliatywnej. (…) Na zasadność inwestowania w opiekę onkologiczną mieszkańców Płocka i okolicznych powiatów wskazują również dane epidemiologiczne – podkreśla w piśmie Łanda.
– Współczynniki trzyletniej zapadalności na nowotwór złośliwy Płuca w Płocku oraz powiecie gostynińskim, sierpeckim i płońskim znajdowały się wśród 25 % najwyższych współczynników w powiatach województwa mazowieckiego – uzasadnia. Takie same dane dotyczą zapadalności na raka piersi oraz jelita grubego w naszym regionie. Z pisma dowiadujemy się także, że ośrodek radioterapii ma powstać przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Marcina Kacprzaka, który przyjmuje najwięcej pacjentów. – Płock jest zatem miastem, w którym znajduje się wystarczające zaplecze onkologiczne, by utworzyć tam ośrodek radioterapii – stwierdza Ministerstwo Zdrowia.
Fot. www.centrum-radioterapii.pl oraz wikipedia