Bądź niebieski 1 i 2 kwietnia

Już po raz ósmy obchodzony będzie Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie. Jego płockie obchody zaplanowane zostały na środę, 1 kwietnia, czyli dzień wcześniej niż na całym świecie.

 

W Zespole Szkół nr 1 przy ulicy Faustyna Piaska odbywać się będą zabawy sensoryczne „Wiosna budzi nasze zmysły” przygotowane specjalnie z myślą o dzieciach z autyzmem. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych, którzy zechcieliby zobaczyć, na czym polegają proste i przyjemne zajęcia dla dzieci mających trudności ze zmysłowym przetwarzaniem otaczającego je świata. Integracyjne zajęcia poprowadzi grupa specjalistów i wolontariuszy.

Miejski Uczniowski Klub Sportowy przygotował zawody sportowe „O Błękitną Wstęgę”. Rodzice dzieci autystycznych rywalizować będą w konkurencjach z przymrużeniem oka z rywalami, których tożsamość na razie utrzymywana jest przez organizatorów w ścisłej tajemnicy.

W czwartek, 2 kwietnia najważniejszym miejscem obchodów Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie będzie w naszym mieście Nove Kino Przedwiośnie, gdzie o 17.00 wyświetlony zostanie „Temple Grandin”, film wyprodukowany pięć lat temu dla HBO, nagrodzony aż siedmioma nagrodami Emmy. To opowieść o młodej kobiecie, której hart ducha i wyjątkowa wytrwałość pozwoliły przezwyciężyć wszelkie ograniczenia związane z autyzmem. Zdobyła wykształcenie i osiągnęła zawodowy sukces dzięki wsparciu kilku bliskich osób. Temple Gradin urodziła się jako dziecko autystyczne. Dopiero jako czterolatka zaczęła mówić. Nie radziła sobie w szkole, miała problemy w kontaktach z rówieśnikami. Zawsze jednak wspierała ją matka, dzięki której Temple mogła prowadzić normalne życie. Wiele czasu spędzała na farmie, opiekując się zwierzętami i poznając ich zachowania. Wykorzystała to później w swej pracy zawodowej, wprowadzając rozwiązania dotyczące odpowiedniego traktowania zwierząt rzeźnych. projektując urządzenia do humanitarnego uboju. Działania Temple – która obecnie jest profesorem Stanowego Uniwersytetu w Kolorado – docenione zostały przez międzynarodową organizację PETA.

Tuż przed seansem zaprezentuje się Grupa Teatralna „OdNova”. W foyer kina obejrzeć będzie można wystawę „Autyzm – moje życie”. Wszystkie dodatkowe elementy związane z pokazem filmu przygotowuje Zespół Szkół Ogólnokształcących Specjalnych Nr 7.

Na godzinę 20.00 zaplanowana jest zmiana koloru ratuszowej iluminacji na niebieski. Podświetlenie na niebiesko różnych obiektów to gest solidarności z ludźmi dotkniętymi autyzmem. Inicjatywa „Zaświeć się na niebiesko” to pomysł organizacji Autism Speaks, służący wzbudzeniu ciekawości i sprowokowaniu do rozmów na temat autyzmu. Do tej pory podświetlone na niebiesko były już m.in.: Empire State Building w Nowym Jorku, Opera w Sydney, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, ale także Pałac Kultury i Nauki, Most Śląsko-Dąbrowski oraz Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie i katowicki Spodek. Płocki ratusz podświetli się na niebiesko po raz drugi.

Miejskie Przedsiębiorstwo Taksówkowe  919 w pierwsze dwa dni kwietnia wozić będzie dzieci autystyczne i ich opiekunów ze specjalnymi zniżkami. Do płockich szkół trafiły materiały, dzięki którym nauczyciele będą mogli prowadzić zajęcia dotyczące autyzmu, choroby uważanej za jedną z najpoważniejszych na świecie, obok raka, cukrzycy i AIDS.

Obchody Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie odbywać się będą w naszym mieście pod honorowym patronatem prezydenta Płocka Andrzeja Nowakowskiego.