Aby być przygotowanym na najgorszy scenariusz. Strażacy z powiatu płockiego wzięli udział w bardzo ważnych ćwiczeniach [FOTO]

Największe zagrożenie powodziowe na terenie powiatu występuje w Zycku Polskim, Nowosiadle, Świniarach, Wiączeminie Polskim i Nowym Troszynie. Aby w razie zagrożenia wszystko zadziałało, jak w przysłowiowym szwajcarskim zegarku, strażacy przechodzą ćwiczenia. Ostatnie odbyły się kilka dni temu pod kryptonimem “Słubice 2023”.

Ćwiczenia przeciwpowodziowe strażaków odbyły się na terenie gminy Słubice w powiecie płockim. – Pamiętając wydarzenia w roku 2010, kiedy to w Świniarach Wisła przerwała wały i wdarła się na pola i do gospodarstw, niszcząc wszystko co napotkała na swojej drodze. Na terenie gminy odbyły się ćwiczenia mające na celu zapoznanie i doskonalenie działań podczas ewentualnej powodzi – wyjaśniają w Starostwie Powiatowym w Płocku.

– Plan działań zakładał m.in. sprawdzenie zasad alarmowania i dysponowania siłami i środkami Państwowej Straży Pożarnej. Sprawdzono możliwości współdziałania zastępów, umiejętności podczas działań w zakresie budowania obwałowań budynków, wałów przeciwpowodziowych, doskonalono także dowodzenie i kierowanie dużymi działaniami ratowniczymi – wymienia Starostwo. Udoskonalono również system łączności pomiędzy jednostkami ochrony przeciwpowodziowej i sprawdzenie elementów Powiatowego Planu Ratunkowego.

W płocki Starostwie dodają, że “duże zaniedbania ostatnich lat w kwestii pogłębianiem koryta rzeki Wisły powodują, że zagrożenie narasta. Władze Powiatu Płockiego ciągle apelują do władz państwowych o zintensyfikowanie prac na rzece, czyli jej pogłębianie i wzmocnienie wałów”.

Organizatorami ćwiczeń, które odbyły się w piątek, 20 października był Powiat Płocki, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej oraz Gmina Słubice.

Źródło i fot. Starostwo Powiatowe w Płocku.