Czy powstanie Studenckie Centrum Kultury?

Centrum Młodego Chemika, Laboratorium Innowacji Technologicznych i Energii Odnawialnych oraz Instytut Informacji i Wymiany Myśli Naukowej – to przedsięwzięcia, które mogą zostać zrealizowane w naszym mieście w ciągu najbliższych trzech lat.

Jednym z tematów październikowych obrad rady miasta było szkolnictwo wyższe. Płock nie może wprawdzie pochwalić się uniwersytetem, ale może poszczycić się innymi, prężnie działającymi uczelniami. W naszym mieście funkcjonuje Wyższe Seminarium Duchowne, filia Politechniki Warszawskiej, Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa.

Rektor płockiej filii PW profesor Janusz Zieliński dziękował radnym za wsparcie, dzięki któremu możliwe są trwające modernizacje pracowni oraz zapowiedział stworzenie Naukowego Centrum Marii Skłodowskiej-Curie. W jego skład wchodzić będą Centrum Młodego Chemika, Laboratorium Innowacji Technologicznych i Energii Odnawialnych oraz Instytut Informacji i Wymiany Myśli Naukowej. – To ogromne przedsięwzięcia, na które mamy już przychylne światło Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego – powiedział profesor Janusz Zieliński. – W projekt włączyła się również Wyższa Szkoła im. Pawła Włodkowica w Płocku. Jest wielka szansa na to, że właściwie przygotowane wnioski i aplikacje o środki finansowe pozwolą w przyszłym roku na podjęcie się realizacji tych zadań. Mam nadzieję, że centrum uda się uruchomić w okresie dwóch, najwyżej trzech lat.

Rektor filii PW nie omieszkał podkreślić, że w 2015 roku minie 20 lat od powstania Kolegium Nauk Ekonomicznych i Społecznych działającego przy płockiej filii PW. Zauważył przy tym, że Płock był pierwszym miastem, gdzie można było studiować nietechniczny kierunek na technicznej uczelni. – Utwórzmy w mieście Studenckie Centrum Kultury, by młodzież mogła się integrować – zaapelował na koniec Janusz Zieliński.

Na tę sugestię chętnie odpowiedział Wojciech Hetkowski, który w pierwszej kolejności zwrócił uwagę, że w naszym mieście działa kilka uczelni, ale brakuje typowo studenckiego miejsca. – Złożyłem interpelację w sprawie stworzenia takiego centrum. Mogłoby powstać ono w stołówce przy Wcześniaku. Niestety uzyskałem odpowiedź, że miasta nie stać na przejęcie tego budynku – mówił radny Sojuszu Lewicy Demokratycznej. – Gdyby do stołu usiedli przedstawiciele miasta oraz PW, może udałoby się dojść do porozumienia? Może warto zafundować studenckiej młodzieży coś, co przy okazji ożywiłoby to miasto.

Wiceprezydent Roman Siemiątkowski zapewniał, że sprawa jest otwarta, choć jej rozwiązanie, ze względu na sposób finansowania takiego przedsięwzięcia, nie jest proste.

Wyjątkowo podczas omawiania punku dotyczącego szkolnictwa wyższego nie rozgorzała dyskusja na temat utworzenia w Płocku uniwersytetu. Jedynie rektor Wyższej Szkoły im. Pawła Włodkowica Zbigniew Kruszewski zwrócił uwagę na brak kadry naukowej, która jest niezbędna do utworzenia chociażby akademii.

Joanna Tybura