Jedni na fotografiach wiernie oddają obraz uliczek czy zabytków, inni wykazują się kreatywnością, szukając miejsc wyjątkowych, nieoczywistych, których nie pokazuje się na pocztówkach. Wszystkich łączy miłość do Płocka i fotografii. Mowa o artystach zrzeszonych w Płockim Towarzystwie Fotograficznym, którzy raz w roku swoje zdjęcia miasta pokazują szerszej publiczności podczas wystawy „Mój Płock”.
Wernisaż organizowany przez Płockie Towarzystwo Fotograficzne im. Aleksandra Macieszy w tym roku odbędzie się już po raz 43. Na wystawę „Mój Płock” w swoje gościnne progi zaprasza Książnica Płocka w piątek, 20 stycznia, o godz. 18:30 do sali kolumnowej. Dla płocczan, i nie tylko, jest to wyjątkowa okazja, aby zobaczyć na zdjęciach – w wielu przypadkach – Płock jakiego praktycznie nie znają. Tym bardziej, że to właśnie publiczność przyznaje jedną z nagród, którą artyści uznają za niezwykle prestiżową.
To nie jedyne powody, dla których warto się wybrać w najbliższy piątek na wernisaż. – Po pierwsze: tradycja – wystawy są organizowane cyklicznie co rok, od 43 lat. Po drugie: żeby mieć własny pogląd na temat kondycji płockiej fotografii artystycznej, lub żeby przekonać się, że fotografie, które robisz do „szuflady”, wcale nie są gorsze – zachęca Jan Drzewiecki, uznany autorytet w dziedzinie fotografii, zwycięzca wielu wystaw „Mój Płock” oraz laureat międzynarodowych nagród, no i – co najważniejsze – płocczanin. – A po trzecie, aby nauczyć się kreatywności w patrzeniu na własne miasto – podkreśla fotograf.
Przypomnijmy. Płockie Towarzystwo Fotograficzne im. Aleksandra Macieszy istnieje od 1962 roku. Inicjatorem i pierwszym prezesem organizacji skupiającej artystów fotografów był Stanisław Wlaszek. W latach 1968 i 1969 z sukcesem organizowano w Płocku Ogólnopolskie Wystawy Fotografii „Reportaż”. Później działalność Towarzystwa uległa zawieszeniu aż do grudnia 1979 roku. Wówczas to grupa płockich fotografów reaktywowała PTF. W tym czasie powstały realizowane do dzisiaj projekty, czyli właśnie doroczna wystawa „Mój Płock” czy „Biennale Plakatu Fotograficznego” – jedyny tego rodzaju konkurs w Europie. Od 1989 roku PTF współpracuje z zagranicznymi partnerami, są wśród nich Fotoclub Darmstadt, Skupina Havirovských Fotografu, a także fotografowie z Możejek, Stendalu i Loznicy. Towarzystwo współpracuje również z Urzędem Miasta Płocka, Płockim Ośrodkiem Kultury i Sztuki, Towarzystwem Naukowym Płockim, Książnicą Płocką, Płocką Galerią Sztuki oraz Zakładem Karnym w Płocku.
Poniżej kilka zwycięskich zdjęć z wystawy „Mój Płock”…
Fot. Dorota Jędrzejewska, Jan Drzewiecki.