W środę czworonożni pupile mają swój dzień – przypada Światowy Dzień Psa. Przy okazji media społecznościowe dodatkowe wypełniły zdjęcia naszych czworonożnych przyjaciół. Pamiętajmy także o tych, które mają przydzielone ważne obowiązki, psy pomagają wielu służbom, policjantom, druhom z ochotniczych straży pożarnych czy też pracownikom jednostek penitencjarnych. – W Zakładzie Karnym w Płocku służbę pełni NARS – rasowy foksterier, zwany przez osadzonych Owieczką – mówi major Marlena Kubera.
Major Kubera tłumaczy, że czworonożni towarzysze – psy służbowe i specjalne – w jednostkach penitencjarnych często asystują funkcjonariuszom podczas wykonywania obowiązków służbowych.
– Kiedyś psy wykorzystywano głównie do ochrony i patrolowania terenu jednostek, dziś stanowią również wsparcie w działaniach prewencyjnych – kontroli osadzonych powracających z zatrudnienia zewnętrznego, kontroli osób odwiedzających, kontroli cel i pomieszczeń. Stanowi to odpowiedź na zjawisko przenikania środków odurzających za mury więzienia.
Podobnie jak inni mundurowi, również pracownicy zakładów penitencjarnych korzystają z psów odpowiednio już wyszkolonych w zakresie wykrywania substancji niedozwolonych. Liczą się zarówno umiejętności psich strażników, jak i ich wrodzone predyspozycje. Innymi słowy, gdzie zawodzą ludzkie możliwości, tam wkraczają psy posiadające wybitne zdolności węchowe. Major Kubera dodaje – Zdolności węchowe pozwalają na wykrywanie i rozróżnianie różnych zapachów w różnych stężeniach i podążanie za tymi zapachami aż do momentu zlokalizowania ich źródła. Rzecz niewykonalna dla człowieka, gdyż naukowcy twierdzą, że psi nos, zwany fachowo „kufą”, jest 40 razy czulszy od naszego. Niektórzy uważają, że nawet 100 razy.
W płockim Zakładzie Karnym służbę pełni NARS – rasowy foksterier. Wcześniej musiał przejść wstępną rekrutację – sprawdzenie przez lekarza weterynarii, został również poddany testom. – Odbył pod opieką swojego przewodnika szkolenie w Dziale Szkolenia Przewodników i Tresury Psów Służbowych, funkcjonującym przy Zakładzie Karnym w Czarnem. Kurs, który kończy się egzaminem, miał na celu nabycie umiejętności współpracy ze swoim przewodnikiem, rozpoznawania i kojarzenia zapachów substancji niedozwolonych, a także kontrolowania korespondencji i paczek – wskazuje major Marlena Kubera. Oczywiście dnia NARSA nie wypełniają wyłącznie praca, przydzielone zadania i treningi, aby doskonalił posiadane zdolności. – Musi się też znaleźć chwila czasu na zabawę – dopowiada rzecznik prasowy dyrektora Zakładu Karnego w Płocku.