Koronawirus. Nowe zalecenia Watykanu w sprawie Wielkanocy. Co czeka wiernych?

image_pdfimage_print

W krajach dotkniętych pandemią, gdzie ludzie nie mogą się gromadzić, biskupi i kapłani powinni celebrować obrzędy Wielkiego Tygodnia bez udziału wiernych; ci mogą przyłączyć się do modlitwy w domu i uczestniczyć w obrzędach dzięki transmisjom – zalecił Watykan.

W związku z panującą pandemią koronawirusa w miniony piątek zalecenia dla wszystkich diecezji wydała Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Czytamy w nim m.in., że termin świąt pozostaje niezmienny, ale procesje i “wszelkie inne przejawy pobożności” można przenieść na późniejszy termin. Możliwą datą jest 14 i 15 września.

W środę pierwotne zalecenia zostały uzupełnione i doprecyzowane. Co więc czeka wiernych?

– Zalecono, aby poinformować wiernych o godzinie rozpoczęcia uroczystości, aby mogli przyłączyć się do modlitwy w domach. Ponadto Kongregacja wskazała, że pomocne mogą być transmisje w mediach.
– W opisie kolejnych mszy i nabożeństw Wielkiego Tygodnia znajduje się zalecenie, aby w Niedzielę Palmową obrzęd upamiętniający wjazd Jezusa do Jerozolimy odbył się wewnątrz budynku sakralnego.
– Powtórzona została sugestia, aby ewentualnie przenieść msze Krzyżma świętego w Wielki Czwartek rano na późniejszy termin. W inaugurującą Triduum Paschalne Mszę Wieczerzy Pańskiej tego dnia po południu należy pominąć obrzęd obmycia nóg, a także procesję.
– W punkcie dotyczącym Wielkiego Piątku Watykan zalecił przygotowanie modlitw w intencji osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia, chorych i zmarłych.
– “Akt adoracji Krzyża przez pocałunek należy ograniczać wyłącznie do celebransa” – głosi dokument Kongregacji.
– Jak zaznaczono, msze Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę należy odprawić wyłącznie w katedrach i kościołach parafialnych.

Kongregacja, której prefektem jest kardynał Robert Sarah, opublikowała wytyczne dla biskupów w kwestii liturgii Wielkiego Tygodnia, Triduum Paschalnego i Wielkanocy. Dokument zaaprobował papież, obowiązuje on tylko w tym roku – czytamy na stronach Catholic News Agency.

„Wielkanoc jest sercem całego roku liturgicznego – piszą kardynałowie w dokumencie – i w związku z tym Triduum Paschalnego nie można przenieść na inny czas”.

Dokument zaleca natomiast, aby biskupi przełożyli te liturgie, które mogą zostać przełożone. Wskazuje także, w jaki sposób kapłani i biskupi mogą sprawować te uroczystości, których nie można przenieść, w miejscach, gdzie zawiesza się liturgię publiczną.

Dokument kongregacji mówi również, że biskup ma uprawnienia do odkładania Mszy Krzyżma. Dodatkowo, z uwagi na epidemię koronawirusa, zaleca się rezygnację z tradycyjnego obmywania nóg podczas czwartkowego nabożeństwa Wieczerzy Pańskiej.

Dekret nakazuje również, żeby w miejscach, gdzie władza cywilna wprowadziła ograniczenia dla ludności, kapłani (w porozumieniu z biskupami) mogli odprawiać nabożeństwa Triduum w swoich parafiach bez udziału wiernych.

Źródło: Onet.pl/CNA/PAP
Fot: Pixabay (alaluna)