Dziękując za plony i trud rolników. Dożynki Powiatu Płockiego 2019 [FOTO]

image_pdfimage_print

Dożynki to piękna polska tradycja, która jest podziękowaniem dla rolników za ich ciężką pracę i codzienny trud. Jest też okazją do świętowania i wspólnego spędzenia czasu. Tegoroczne Dożynki Powiatowe odbyły się w minioną niedzielę, 25 sierpnia, w Brudzeniu Dużym.

Wspaniała pogoda i rewelacyjna atmosfera sprawiły, że boisko szkolne w Brudzeniu zapełniało się gośćmi, którzy korzystali z atrakcji przygotowanych na tę wyjątkową uroczystość. Ogromną popularnością cieszyły się stoiska, na których serwowano produkty oraz dania regionalne, przygotowane przez panie – członkinie Kół Gospodyń Wiejskich.

Święto Plonów rozpoczęło się od mszy św., która odbyła się w kościele pw. św. Szczepana w Bądkowie Kościelnym. Podczas mszy poświęcone zostały wieńce dożynkowe, które prezentowały się niezwykle okazale. Twórcy tych małych dzieł sztuki włożyli całe swoje serca w ich wykonanie. Pod koniec eucharystii starosta Mariusz Bieniek oraz wójt gminy Brudzeń Duży Andrzej Dwojnych podziękowali księżom za modlitwę i zaprosili wszystkich do udziału w uroczystym korowodzie. Starostowie Dożynek – Agnieszka Strupczewska i Marcin Jarzyński – odebrali z rąk kapłana chleb dożynkowy i przed kościołem zaczął się formować korowód, który następnie ruszył w stronę boiska szkolnego w Brudzeniu Dużym.

Po tej części nastąpiło oficjalne otwarcie uroczystości, które rozpoczął hymn państwowy w wykonaniu Gminnej Orkiestry Dętej działająca przy Stowarzyszeniu Przyjaciół Sobowa. Podczas dożynek nie zabrakło tradycyjnego dzielenia się chlebem oraz obrzędu dożynkowego, który wykonał Zespół Tańca Ludowego „Masovia” Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku.

Kolejną częścią uroczystości było wręczenie odznaczeń i wyróżnień. Medal “Zasłużony dla Powiatu Płockiego” nadany został za wybitne zasługi w obszarze działalności społecznej dla: Kryspina Brauna, Kazimierza Kowalskiego, Jacka Cezarego Krajenty i Jacka Paprockiego. Z kolei wyróżnienie “Lider Rolnictwa w Powiecie Płockim” odebrali: Roman Kołodziejski, Stanisław Markiewicz, Krzysztof Daniszewski, Justyna Dominiak, Sylwester Olejniczak, Maciej Zajączkowski, Andrzej Pielat, Adrian Kędzierski, Krzysztof Janecki, Andrzej Gątarek, Arkadiusz Felczak i Roman Biernat.

W dożynkach wzięli udział politycy oraz parlamentarzyści Ziemi Płockiej. Nie zabrakło zatem Waldemara Pawlaka, Piotra Zgorzelskiego, Elżbiety Gapińskiej, Marcina Kierwińskiego czy Marka Opioły. Wszyscy dziękowali rolnikom za ich ciężką pracę. Rozmawiali także z mieszkańcami oraz zwiedzali stoiska.

Warto dodać, że podczas wydarzenia odbył się również konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich “Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionu”. W trakcie niedzielnego święta COLOR Spółdzielnia Socjalna, realizowała projekt “Bezpieczny w ruchu drogowym”. Natomiast sceną zawładnęli artyści. Uczestników dożynek w Brudzeniu Dużym bawili: Gran Ballet Argentino, TOP ONE, Fanatic, Łukasz Pawlikowski, Piotr Kwiatkowski, oraz Łukasz Marcinkowski.

Gospodarzami Dożynek Powiatowych był Powiat Płocki oraz Gmina Brudzeń Duży. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Polecamy bogatą galerię zdjęć, które wykonał znany, płocki fotograf Piotr Augustyniak.