Płocczanie lubią fajerwerki. Tradycyjnie chcą powitać Nowy Rok

image_pdfimage_print

Z fajerwerkami czy pokazem laserowym? Jak Płock powita Nowy Rok, pójdzie za przykładem kilku polskich miast czy tradycyjnie będą fajerwerki rozświetlające niebo nad naszym miastem?

Od kilku dni trwa ożywiona dyskusja wśród mieszkańców naszego miasta. Spotted Płock na Facebooku pokusiło się o przeprowadzenie ankiety, w której zadano płocczanom pytanie: Sylwester w Płocku z fajerwerkami? Odpowiedzi udzieliło ponad 6 tys. osób. 67 proc. opowiedziało się za tym, aby fajerwerki uświetniły przyjście Nowego Roku, a 33 proc. było przeciwko.

Pomysł na powitanie Nowego Roku bez fajerwerków nie jest nowy. Miasta zastępują tradycyjne pokazy sztucznych ogni pokazami laserowymi. Kilka tygodni temu do płockich włodarzy zaapelowała Partia Zieloni, aby zrezygnować z fajerwerków. Przeciwnicy widowiskowej atrakcji głównie zwracają uwagę na dobro zwierząt, które w czasie pokazów przeżywają ogromny stres. Zieloni w swoim apelu podkreślili również niekorzystny wpływ fajerwerków na środowisko i smog. “(…)  poza ładnym widokiem dającym chwilową uciechę dla oka nie przynoszą nic pozytywnego, za to złe skutki odczuwamy w płucach, w ciele, w glebie, w wodzie” – uzasadniali w swoim piśmie.

– Pokaz fajerwerków w naszym mieście się odbędzie – mówi nam Jacek Koziński, prezes Agencji Rewitalizacji Starówki, która zajmuje się organizacją imprezy przed płockim ratuszem. – Pokaz miał trwać osiem minut, ale będzie trwał pięć – podkreśla. Wyjaśnia również, że kiedy rozpoczęła się dyskusja na ten temat, umowa z firmą, która odpowiedzialna będzie za płocki pokaz już była podpisana.

Tegoroczny Sylwester przed Ratuszem rozpocznie się o godz. 21. W programie, oprócz pokazu fajerwerków, będzie muzyka na żywo. Czynne będzie też lodowisko. Na Starym Rynku staną, tak popularne ostatnio, food trucki. Imprezę poprowadzi telewizyjna prezenterka Zofia Czernicka.

A tak było w ubiegłych latach:  Taneczne hity, fajerwerki, moc życzeń i serdeczności. Płock witał 2017 rok [FOTO], Płocczanie powitali rok 2018 wielkim… wow! [FOTO]