Wiele funkcji nowej toalety miejskiej. Aleja Roguckiego od ‘wewnątrz’ [FOTO]

image_pdfimage_print

Zaledwie dwa lata temu Płock został miastem biorącym udział w Konkursie KOŁO. Uczestnicy musieli stworzyć projekt wolnostojącej toalety miejskiej dla mieszkańców, a także zaprojektować dodatkowe funkcje budynku. To był pierwszy krok do powstania nowoczesnego obiektu, który funkcjonuje w alei Antoniego Roguckiego.

Autorami zwycięskiej pracy są Stanisław Łakiński i Łukasz Spychaj. Latem, budynek w kształcie sztucznego wzgórza, porośnięty roślinnością może być miejscem spotkań. Natomiast zimą zamieni się w górkę do zjeżdżania na sankach.

– To kolejny budynek konkursowy, który został zrealizowany w polskich miastach. Nasz konkurs wyróżnia to, że idea młodych twórców może dosłownie „stanąć” na miejskich ulicach, placach czy bulwarach. Współpraca z władzami Płocka była bardzo udana, a na realizację wygranego projektu mieszkańcy czekali tylko dwa lata – opowiada Justyna Zborowska, menadżer ds. PR i reklamy w grupie Geberit, do której należy marka KOŁO.

Jury pod przewodnictwem profesor Ewy Kuryłowicz w pracy Stanisława Łakińskiego i Łukasza Spychaja szczególnie doceniło wyraźne ukształtowanie miejsca rekreacji, zabaw oraz spotkań. Zaplanowana funkcja społeczna sprawia, że toaleta miejska “wtopiła się” w miejsce rekreacji i odpoczynku. Tym sposobem w Płocku mamy nowoczesny i świetnie wyposażony obiekt użyteczności publicznej. 

Przypomnijmy. Aleja Antoniego Roguckiego to główny ciąg spacerowy, który znajduje się na największym osiedlu Płocka –  Łukasiewicza. Osiedle powstało w latach 70-tych XX wieku i zdominowane jest przez wielkopłytową zabudowę mieszkaniową. Ten teren to miejsce wypoczynku dla mieszkańców osiedla, który tworzy wraz z aleją Spacerową zielony ciąg pieszy, będący połączeniem ze Starym Miastem a dalej z nabrzeżem wiślanym.

Oprócz budynku toalety w Płocku, innymi przykładami prac konkursowych młodych, zdolnych studentów, które funkcjonują już w przestrzeni publicznej w Polsce są m.in. Pawilon Plażowy w Warszawie oraz toalety w Kazimierzu Dolnym czy przy Rondzie Mogilskim w Krakowie.

Polecamy: Zielona oaza powstaje w środku miasta. W alei Roguckiego praca wre . A jeszcze więcej o alei Roguckiego można dowiedzieć się z artykułu Nowe życie alei Antoniego Roguckiego. Tłumy na otwarciu [FOTO]

 

Fot. Konkurs KOŁO.