Kilka milionów dowodów osobistych straciło ważność. Sprawdź swój!

image_pdfimage_print

W 2017 roku ważność dowodu osobistego skończyła się aż 4 mln 729 tys. Polaków. Prawie 870 tys. tych osób, którym w minionym roku upłynął 10-letni okres ważności dowodu osobistego, nadal nie odebrało nowego dowodu – informuje Mazowiecki Serwis Prasowy. 

Na samym Mazowszu problem nowego dowodu dotyczy 120 tys. osób. Przypomnijmy, nieważny dowód osobisty nie spełnia swoich funkcji, czyli nie potwierdza naszej tożsamości i obywatelstwa m.in. w kontaktach z urzędami i instytucjami. W pierwszym kwartale 2018 roku upływa termin ważności dowodów kolejnego miliona osób np. w samym styczniu to prawie 63 tys. osób na Mazowszu. Jest to związane z tzw. górką dowodową, która miała miejsce w 2007 roku.

Zanim zatem zaczniecie załatwiać sprawy urzędowe, sprawdźcie datę ważności swojego dokumentu tożsamości. Może się okazać, że od okienka bankowego, pocztowego czy urzędowego odejdziecie z tzw. kwitkiem. Wyrobienie nowego dowodu osobistego trwa około 1 miesiąca.  Wniosek  możecie pobrać ze strony internetowej, na stanowiskach obsługi klienta lub w dowolnym urzędzie gminy lub miasta. 

W Płocku znajdziecie je przy Al. J. Piłsudskiego 6 lub w Punkcie Obsługi Mieszkańca “Miodowa”, ul. Miodowa 8 lok. 6. Do wniosku należy dołączyć aktualną fotografię o wymiarach 35 x 45 mm, wykonana na jednolitym jasnym tle, mająca dobrą ostrość. Wyrobienie nowego dowodu, który stracił ważność, jest bezpłatne.

Fot. MSWiA.