Kilka milionów dowodów osobistych straciło ważność. Sprawdź swój!

image_pdfimage_print

W 2017 roku ważność dowodu osobistego skończyła się aż 4 mln 729 tys. Polaków. Prawie 870 tys. tych osób, którym w minionym roku upłynął 10-letni okres ważności dowodu osobistego, nadal nie odebrało nowego dowodu – informuje Mazowiecki Serwis Prasowy. 

Na samym Mazowszu problem nowego dowodu dotyczy 120 tys. osób. Przypomnijmy, nieważny dowód osobisty nie spełnia swoich funkcji, czyli nie potwierdza naszej tożsamości i obywatelstwa m.in. w kontaktach z urzędami i instytucjami. W pierwszym kwartale 2018 roku upływa termin ważności dowodów kolejnego miliona osób np. w samym styczniu to prawie 63 tys. osób na Mazowszu. Jest to związane z tzw. górką dowodową, która miała miejsce w 2007 roku.

Zanim zatem zaczniecie załatwiać sprawy urzędowe, sprawdźcie datę ważności swojego dokumentu tożsamości. Może się okazać, że od okienka bankowego, pocztowego czy urzędowego odejdziecie z tzw. kwitkiem. Wyrobienie nowego dowodu osobistego trwa około 1 miesiąca.  Wniosek  możecie pobrać ze strony internetowej, na stanowiskach obsługi klienta lub w dowolnym urzędzie gminy lub miasta. 

W Płocku znajdziecie je przy Al. J. Piłsudskiego 6 lub w Punkcie Obsługi Mieszkańca “Miodowa”, ul. Miodowa 8 lok. 6. Do wniosku należy dołączyć aktualną fotografię o wymiarach 35 x 45 mm, wykonana na jednolitym jasnym tle, mająca dobrą ostrość. Wyrobienie nowego dowodu, który stracił ważność, jest bezpłatne.

Fot. MSWiA.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.