W płockiej oficynie Samizdat Zofii Łoś ukazała się zbiorowa książka stanowiąca ciąg dalszy rozważań literaturoznawczych na temat pisarstwa Kazimierza Truchanowskiego, zapoczątkowanych w tomie „Przymierzanie masek” – wydanym z okazji setnej rocznicy urodzin pisarza.
W tym roku ukazał się tytuł „Poprawianie masek. Wokół pisarstwa Kazimierza Truchanowskiego”. Książka będzie miała swoją promocję w Książnicy Płockiej w najbliższy czwartek, 30 marca, o godz. 17.00.
Warto dodać, że wydawnictwo to prawie 300-stronicowy zbiór, który rozpoczyna się rozmową z Bożeną Truchanowską, córką pisarza, o życiu i pracy zawodowej ojca, bogatą w nieznane dotychczas zdarzenia i liczne fotografie z albumu rodzinnego. Książkę ozdabiają barwne ilustracjewykonane przez Stefana Rassalskiego. Redaktor publikacji Zbigniew Chlewiński zapowiada w słowie wstępnym kolejny tom analiz i syntez o intrygującym tytule „Piekło Truchanowskiego”, których przedmiotem niezmiennie będzie twórczość literacka wybitnego pisarza.
Poza wymienionymi, autorami rozpraw są m.in. Bogusław Gryszkiewicz (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie), Piotr Müldner-Nieckowski (UKSW), Jan Tomkowski (IBL PAN), Bogdan Trocha (UAM), Małgorzata Jokiel (Uniwersytet Opolski). Jedne teksty są mocno zaangażowane w teorie literackie, inne stanowią potoczystą lekturę „dla wszystkich”, jest też analiza translatorskich prac pisarza.
Kazimierz Truchanowski debiutował w 1936 roku powieścią Ulica Wszystkich Świętych, którą kontynuował w „Aptece pod Słońcem” i zamknął „Zmową demiurgów”. W latach 60.-80. opublikował swoje sztandarowe wielotomowe dzieło „Młyny Boże” (7 tomów). Dwie ostatnie powieści pisarza to „Dzwony piekieł” i „Totenhorn”. Kazimierz Truchanowski zmarł w 1994 roku w Warszawie w wieku 90 lat, pozostawiając poza autorskimi utworami literackimi liczne tłumaczenia z beletrystyki obszaru języka rosyjskiego i niemieckiego, m.in. „Zamek” Franza Kafki i Roberta Musila „Człowiek bez właściwości”. Dość zgodnie przez krytykę uważany jest za pisarza wybitnego, ale… zapomnianego, na co odpowiedzią jest seria publikacji wydawnictwa Samizdat Zofii Łoś.
Książka jest bardzo starannie zredagowana, ma estetyczną szatę graficzną, twardą oprawę wieńczy okładka zaprojektowana przez zmarłego niedawno prof. Janusza Stannego, klasyka polskiej grafiki książkowej.
Wstęp na promocję książki jest bezpłatny.