Dziennikarze poczytają płocczanom w autobusie

W życiu mieszkańców Płocka podróż autobusami komunikacji miejskiej to codzienność. Jadą, patrzą w okna lub, co młodsi, słuchają muzyki z telefonów. W sobotę 23 kwietnia, podróż będzie jednak nieco inna. Uprzyjemnią ją…książki, czytane na głos przez płockich dziennikarzy.

Pomysłodawcą całej akcji jest Krzysztof Krzesimir Blinkiewicz, właściciel księgarnio-kawiarni Czerwony Atrament oraz Anna Kicińska, rzecznik prasowy Komunikacji Miejskiej, którzy swoim pomysłem podzielili się z płockimi dziennikarzami. Jasną sprawą było, że każdy bardzo chętnie się zgodził. – W sobotę Światowy Dzień Książki. Postanowiliśmy uczcić go razem z Komunikacją Miejską i Czerwonym Atramentem. Akcję zaczniemy o godz. 9.01 na pętli przy Mazura – napisał pomysłodawca na popularnym portalu społecznościowym.

Zatem pasażerowie linii 19 przygotujcie się na niezłą dawkę doskonałej literatury. Właściciel Czerwonego Atramentu ma w swojej księgarni perełki literatury polskiej i światowej. Każdy z dziennikarzy, którzy wezmą udział w wydarzeniu, może zgłosić się do Krzysztofa, on użyczy książki, ewentualnie można wziąć coś ze swojej biblioteczki. Może wyjść niezła mieszanka tytułów i autorów.

A w autobusie będzie można usłyszeć na żywo głos Anny Przybyszewskiej z Radia Eska, Karoliny Burzyńskiej z Portalu Płock, Anny Lewandowskiej z Gazety Wyborczej, Renaty Kraszewskiej z Książnicy Płockiej, a także byłej dziennikarki z Katolickiego Radia Płock, Renaty Kowalskiej z Płock w Sieci, Michała Siedleckiego z Multi TV, Tomasza Paszkiewicza z nPlock czy też Leny Rowickiej z Dziennika Płockiego. No i oczywiście nie mogłoby zabraknąć samych pomysłodawców – Krzysztofa Krzesimira Blinkiewicza byłego dziennikarza z Gazety Wyborczej i Anny Kicińskiej z Komunikacji Miejskiej.

Będzie to zatem podróż nieco inna od wszystkich. Mamy nadzieję, że fragmenty książek, których posłuchają pasażerowie tak ich zainteresują,  że po powrocie do domu będą chcieli przeczytać je do końca. Bo żaden ebook czy ekranizacja nie jest w stanie zastąpić szelestu przewracanych kartek oraz emocji związanych z tym co wydarzy się…na następnej stronie.

Może kilka zdań o całym święcie. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku. Data święta nie jest przypadkowa, chociaż została wybrana jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. A sam pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, w 1926 roku, wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés. Z początku planowano związać je z datą 7 października, domniemaną datą urodzin Cervantesa, lecz ze względu na niepewność z nią związaną, ostatecznie ustalono datę 23 kwietnia.

Do zobaczenia i usłyszenia już w sobotę, w linii nr 19 🙂