Muzyka średniowiecza zabrzmi w płockiej Katedrze

W dniach 4-6 marca w płockiej Bazylice Katedralnej po raz dwudziesty drugi wybrzmią śpiewy chorałowe. Za sprawą znakomitych zespołów specjalizujących się w muzyce Średniowiecza będziemy mieli okazję uczestniczyć w koncertach na najwyższym poziomie.

Organizowany przez Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki Festiwal Muzyki Jednogłosowej odbywa się w Płocku od 1994 roku. Podczas wydarzenia prezentowana jest średniowieczna muzyczna twórczość religijna, często z pietyzmem przechowywana w zaciszu klasztornych bibliotek na terenie Europy. – Do szacownego grona artystów, którzy do tej pory wystąpili na festiwalu, takich jak The Hilliard Ensemble, Schola Gregoriana Pragensis, Schola Antiqua czy Tomasz Stańko, dołączą trzy polskie zespoły – zapowiadają organizatorzy.

W programie koncertu, z którym wystąpi Gregorianum, znajdą się śpiewy chorałowe zapisane w jednym z najcenniejszych średniowiecznych manuskryptów muzycznych przechowywanych w Polsce – Rękopisu 1304 ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Znaczna część repertuaru rękopisu poświęcona jest świętym katolickim. W trakcie koncertu będzie można usłyszeć śpiewy związane z męczennikami – św. Janem Chrzcicielem, św. Szczepanem, św. Jędrzejem i św. Cecylią. Uzupełnieniem dla łacińskich śpiewów liturgicznych będą recytowane na melodię tonów lekcyjnych fragmenty Żywotów Świętych według Piotra Skargi.

Zespół wokalny Flores Rosarum (płatki róż) powstał w 2007 r. z umiłowania dzieła muzycznego średniowiecznej mistyczki Hildegardy z Bingen. Grupa skupia śpiewaczki profesjonalnie zajmujące się muzyką dawną oraz historycznymi praktykami wykonawczymi. Zespół koncertował na wielu festiwalach w kraju i za granicą. W Katedrze usłyszymy projekt „Summum bonum amplum donum” oparty na wielkoczwartkowym obrzędzie umywania nóg, który miał miejsce w klasztorze u sióstr klarysek w Krakowie.

Schola Cantorum Minorum Chosoviensis to istniejący od 20 lat zespół specjalizujący się w wykonywaniu chorału gregoriańskiego, jednak wykonujący również wczesną polifonię i pieśni tradycyjne (jedno i wielogłosowe). Stałym współpracownikiem jest wybitny krakowski organista Krzysztof Pawlisz, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Konserwatorium Muzycznego w Lyonie.

Niezwykłą atmosferę koncertów niewątpliwie potęguje ich lokalizacja. Mury XII-wiecznej Bazyliki Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, rozświetlone jedynie delikatnym światłem świec, nadają wydarzeniu wyjątkową aurę, przenosząc uczestników w czasie o kilkaset lat.

Przypominamy, XXII Festiwal Muzyki Jednogłosowej odbędzie się w dniach 4-6 marca w Bazylice Katedralnej w Płocku. Organizatorem festiwalu jest Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny. Poniżej prezentujemy dokładny program festiwalu.

Dziennik Płocki jest patronem medialnym wydarzenia.

Program_FMJ