Zostań dawcą szpiku, to nic nie boli

image_pdfimage_print
Chwila, którą poświęcimy teraz, w przyszłości może uratować czyjeś życie. Okazja do zarejestrowania się w bazie potencjalnych dawców szpiku będzie już 10 kwietnia w płockiej filii Politechniki Warszawskiej.

Dzień Dawcy Szpiku organizują Koło Naukowe Inżynierii Środowiska oraz Samorząd Studentów Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku wspólnie z fundacją DKMS. To już druga edycja akcji. W ubiegłym roku odzew był bardzo duży. W bazie w ciągu kilku godzin zarejestrowało się ponad czterystu potencjalnych dawców szpiku z Płocka i okolic. Jedna z nich prawdopodobnie już znalazła swojego genetycznego bliźniaka.

Do udziału w tegorocznym Dniu Dawcy Szpiku organizatorzy zapraszali podczas konferencji prasowej w ratuszu.

 – Rejestracja jest bardzo prosta – zapewniał Filip Rorant z fundacji DKMS, koordynator akcji. –Polega na wypełnieniu formularza, przejściu wstępnego wywiadu medycznego i pobraniu 4 ml krwi. 

Dawcą komórek macierzystych może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia. 

Na konferencji obecny był Łukasz Majewski, płocczanin, student płockiej Politechniki. – Zarejestrowałem się za pośrednictwem strony internetowej fundacji DKMS – wspominał. –  wypełniłem formularz, po kilku dniach dostałem pocztą pałeczki do wykonania wymazu z wewnętrznej strony policzka. To było mniej więcej dwa lata temu. Praktyczniejuż zapomniałem o całej sprawie, kiedy zadzwonił telefon z fundacji. Zapytali, czy nadal jestem gotowy oddać swoje komórki. Oczywiście zgodziłem się. Nie wyobrażam sobie, że mógłbym się w takim momencie wycofać i odebrać komuś nadzieję. 

Komórki macierzyste Łukasza trafiły do 8-letniego chłopca z Polski. – To wielka satysfakcja i przyjemność, że mogłem mu pomóc – mówi młody płocczanin. – Zwłaszcza, że chore jest dziecko, które zamiast bawić się z rówieśnikami spędza czas w szpitalu. Mam nadzieję, że sprawiłem radość jemu i jego rodzicom. 

Szansę na uratowanie komuś życia ma także kolejny płocczanin. Tym razem jest to jedna z osób, które zarejestrowały się w bazie potencjalnych dawców podczas ubiegłorocznej akcji na Politechnice. Jeśli weryfikacja i badania przebiegną pomyślnie, człowiek ten wkrótce zostanie dawcą. 

Organizatorom przyszłotygodniowej akcji zależy na tym, aby dowiedziało się o niej jak najwięcej osób. – Ponad dwa tysiące plakatów trafiło już do płockich spółdzielni mieszkaniowych – opowiadał Adrian Jędrzejewski z Koła Naukowego Inżynierii Środowiska. – Jutro nagrywamy spot z udziałem piłkarzy ręcznych. Plakaty wiszą też w szkołach, akademikach, pubach, restauracjach. 

– O jak najszersze rozpropagowanie informacji poproszę dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych – obiecał obecny na konferencji zastępca prezydenta Płocka Roman Siemiątkowski. 

Informacja o akcji trafi nawet do płockich przedszkolaków. Dzieci dostaną książeczki z bajką o biedronce Klarze, której życie uratowała inna biedronka z identycznym układem kropek. Do książeczek będą dołączone ulotki dla rodziców.

-Tak naprawdę nie chodzi nam o bicie rekordów frekwencji, ale o to, żeby zarejestrowały się osoby świadome, które nie wycofają się w trakcie – podkreślał Paweł Podwójci, opiekun Koła Naukowego Inżynierii Środowiska, organizator akcji. – Mamy nadzieję, że wśród zarejestrowanych znajdzie się osoba, która znajdzie swojego biorcę. 

Dzień Dawcy Szpiku odbędzie się w środę 10 kwietnia na Politechnice Warszawskiej Filii w Płocku, ul. Łukasiewicza 17. Rejestracja potrwa od godz. 10 do 18. 

Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. 

Więcej informacji na www.dkms.pl  oraz www.knis.pw.plock.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*