Zostań dawcą szpiku, to nic nie boli

Chwila, którą poświęcimy teraz, w przyszłości może uratować czyjeś życie. Okazja do zarejestrowania się w bazie potencjalnych dawców szpiku będzie już 10 kwietnia w płockiej filii Politechniki Warszawskiej.

Dzień Dawcy Szpiku organizują Koło Naukowe Inżynierii Środowiska oraz Samorząd Studentów Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku wspólnie z fundacją DKMS. To już druga edycja akcji. W ubiegłym roku odzew był bardzo duży. W bazie w ciągu kilku godzin zarejestrowało się ponad czterystu potencjalnych dawców szpiku z Płocka i okolic. Jedna z nich prawdopodobnie już znalazła swojego genetycznego bliźniaka.

Do udziału w tegorocznym Dniu Dawcy Szpiku organizatorzy zapraszali podczas konferencji prasowej w ratuszu.

 – Rejestracja jest bardzo prosta – zapewniał Filip Rorant z fundacji DKMS, koordynator akcji. –Polega na wypełnieniu formularza, przejściu wstępnego wywiadu medycznego i pobraniu 4 ml krwi. 

Dawcą komórek macierzystych może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia. 

Na konferencji obecny był Łukasz Majewski, płocczanin, student płockiej Politechniki. – Zarejestrowałem się za pośrednictwem strony internetowej fundacji DKMS – wspominał. –  wypełniłem formularz, po kilku dniach dostałem pocztą pałeczki do wykonania wymazu z wewnętrznej strony policzka. To było mniej więcej dwa lata temu. Praktyczniejuż zapomniałem o całej sprawie, kiedy zadzwonił telefon z fundacji. Zapytali, czy nadal jestem gotowy oddać swoje komórki. Oczywiście zgodziłem się. Nie wyobrażam sobie, że mógłbym się w takim momencie wycofać i odebrać komuś nadzieję. 

Komórki macierzyste Łukasza trafiły do 8-letniego chłopca z Polski. – To wielka satysfakcja i przyjemność, że mogłem mu pomóc – mówi młody płocczanin. – Zwłaszcza, że chore jest dziecko, które zamiast bawić się z rówieśnikami spędza czas w szpitalu. Mam nadzieję, że sprawiłem radość jemu i jego rodzicom. 

Szansę na uratowanie komuś życia ma także kolejny płocczanin. Tym razem jest to jedna z osób, które zarejestrowały się w bazie potencjalnych dawców podczas ubiegłorocznej akcji na Politechnice. Jeśli weryfikacja i badania przebiegną pomyślnie, człowiek ten wkrótce zostanie dawcą. 

Organizatorom przyszłotygodniowej akcji zależy na tym, aby dowiedziało się o niej jak najwięcej osób. – Ponad dwa tysiące plakatów trafiło już do płockich spółdzielni mieszkaniowych – opowiadał Adrian Jędrzejewski z Koła Naukowego Inżynierii Środowiska. – Jutro nagrywamy spot z udziałem piłkarzy ręcznych. Plakaty wiszą też w szkołach, akademikach, pubach, restauracjach. 

– O jak najszersze rozpropagowanie informacji poproszę dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych – obiecał obecny na konferencji zastępca prezydenta Płocka Roman Siemiątkowski. 

Informacja o akcji trafi nawet do płockich przedszkolaków. Dzieci dostaną książeczki z bajką o biedronce Klarze, której życie uratowała inna biedronka z identycznym układem kropek. Do książeczek będą dołączone ulotki dla rodziców.
 
-Tak naprawdę nie chodzi nam o bicie rekordów frekwencji, ale o to, żeby zarejestrowały się osoby świadome, które nie wycofają się w trakcie – podkreślał Paweł Podwójci, opiekun Koła Naukowego Inżynierii Środowiska, organizator akcji. – Mamy nadzieję, że wśród zarejestrowanych znajdzie się osoba, która znajdzie swojego biorcę. 

Dzień Dawcy Szpiku odbędzie się w środę 10 kwietnia na Politechnice Warszawskiej Filii w Płocku, ul. Łukasiewicza 17. Rejestracja potrwa od godz. 10 do 18. 

Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. 

Więcej informacji na www.dkms.pl  oraz www.knis.pw.plock.pl.