– Zostaliśmy przyjęci bardzo serdecznie. Poznajemy tutejsze zwyczaje, kulturę i tradycje. A co najważniejsze, możemy cały czas rozmawiać po polsku – mówiła Wiktoria Zubarewa, opiekunka Dziecięcego Teatru Lalek ModernPol podczas konferencji prasowej zorganizowanej podczas tegorocznej Hecy.
Umowa o partnerstwie między Płockiem a Żytomierzem podpisana została wprawdzie w 2013 roku, ale już przynosi pierwsze efekty. Jednym z nich był przyjazd Teatru ModernPol na tegoroczna, już 25. edycję Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych Heca.
Obok gości z Ukrainy na tegorocznej Hecy zaprezentowały się dziecięce teatry z różnych miast Polski. I w każdym przypadku mogliśmy mówić o połączeniu cudownej, dziecięcej spontaniczności ze sceniczną dojrzałością młodych artystów.
Goście z Żytomierza przyglądali się wszystkiemu ze szczególną uwagą, bo możliwości rozwoju polskiej kultury są na Ukrainie bardzo mocno ograniczone. Chociaż większość z nich urodziła się i wychowała w swoim obecnym miejscu zamieszkania, nie można było oprzeć się wrażeniu, że goście zza wschodniej granicy posługują się piękną, literacką polszczyzną, niemal zupełnie wolną od „zanieczyszczeń” charakterystycznych dla emigrantów.
Młodzi Polacy z Żytomierza swojego pobytu w Polsce nie ograniczyli wyłącznie do udziału w Hecy i wydarzeniach bezpośrednio z nią związanych. – Dzieci zwiedzały Żelazową Wolę, gdzie były między innymi w domu, w którym urodził się Fryderyk Chopin. Zwiedziły ogród zoologiczny iwać ogródek jordanowski – mówiła Litosława Koper, dyrektorka Młodzieżowego Domu Kultury, organizator Hecy. – Dzięki zaangażowaniu poseł Elżbiety Gapińskiej udało się również zorganizować wycieczkę do Sejmu.
Tegoroczne kontakty Płocka i Żytomierza zapowiadają się niezwykle interesująco. W lecie powinna pojawić się w naszym mieście grupa dzieci i młodzieży, która wypoczywać będzie z harcerzami w Gorzewie.
Rewizyta powinna nastąpić jesienią. Płocczanie otrzymali bowiem zaproszenie do wzięcia udziału w Dniach Kultury Polskiej w Żytomierzu, które od lat są wielkim świętem polskojęzycznej ludności zamieszkującej w Regionie Żytomierskim.