Deprecated: Creation of dynamic property Kingnews_Blog_Layouts_Module::$layout_columns is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/faldka/dziennikplocki.pl/public_html/wp-content/themes/kingnews/inc/modules/blog-layouts/module.php on line 80

Deprecated: Creation of dynamic property Kingnews_Blog_Layouts_Module::$layout_style is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/faldka/dziennikplocki.pl/public_html/wp-content/themes/kingnews/inc/modules/blog-layouts/module.php on line 81

Studenci (i nie tylko) przeciwko białaczce

Fundacja DKMS we współpracy ze 104 uczelniami z całej Polski organizuje trzecią edycję akcji „Dla Ciebie to 5 minut, dla kogoś całe życie”. Ale płocka filia Politechniki Warszawskiej potencjalnych dawców szpiku rejestrować będzie już po raz czwarty.

A wszystko za sprawą niezapomnianego doktora Pawła Podwójciego. To właśnie od w styczniu 2012 roku wraz z kołem studentów inżynierii środowiska, którego był opiekunem, zorganizował pierwszą akcję poszukiwania „genetycznych bliźniaków”. Wzięło w niej udział 406 osób.
Później płocczanie włączali się w kolejne edycje ogólnopolskich działań na rzecz Fundacji DKMS. W kwietniu 2013 roku 50 uczelni organizowało akcję „Studenci Przeciwko Białaczce”. Dzięki niej baza potencjalnych dawców powiększyła się o 6 tysięcy osób.
Minęło niespełna pół roku, a w drugiej edycji akcji wzięło udział już 96 szkół wyższych. Tym razem udało się dopisać do listy potencjalnych dawców 17,5 tysiąca osób. Do akcji „Dla Ciebie to 5 minut, dla kogoś całe życie” zgłaszają się już nie tylko studenci, ale mieszkańcy miast, w której odbywa się rejestracja potencjalnych dawców. – Nie mogłam się doczekać, kiedy skończę osiemnasty rok życia – powiedziała nam jedna z uczennic płockiej Małachowianki. – Nie dlatego, aby pić alkohol, bo mnie to zupełnie nie kręci. Wyłącznie z tego powodu, że jako osiemnastolatka mogłam w końcu zarejestrować się w bazie Fundacji DKMS.  
Do kolejnej edycji działania „Dla Ciebie to 5 minut, dla kogoś całe życie” przystąpiły tym razem 104 uczelnie. Nie mogło wśród nich zabraknąć, oczywiście, płockiej filii Politechniki Warszawskiej. Chociaż nie ma już wśród nas doktora Pawła Podwójciego, są ludzie, którzy kontynuują jego dzieło. Rejestracja potencjalnych dawców odbywać się będzie 9-10 kwietnia w godzinach 11.00-18.00 w dwóch miejscach – gmachu głównym PW przy ulicy Łukasiewicza 17 oraz w gmachu mechaniki przy ulicy Jachowicza 2.
Na białaczkę chorują małe dzieci, młodzież oraz dorośli. Dla większości z nich przeszczep komórek macierzystych z krwi lub szpiku od dawcy niespokrewnionego okazuje się jedyną szansą na wyzdrowienie. Niestety, baza potencjalnych dawców jest wciąż stanowczo zbyt mała w porównaniu z listą ludzi poszukujących genetycznego bliźniaka. W Polsce zarejestrowanych jest ponad pół miliona potencjalnych dawców. Zdecydowana większość z nich (aż 450 tysięcy) znajduje się w bazie Fundacji DKMS. Jej powiększeniu służą właśnie takie akcje jak „Dla Ciebie to 5 minut, dla kogoś całe życie”. Organizowane są w szkołach wyższych, bo studenci zawsze aktywnie uczestniczą we wszelkich inicjatywach społecznych.
– Zarejestrowanie się w bazie potencjalnych dawców może mieć fundamentalny skutek dla życia chorego na białaczkę. Dlatego decyzję w tej sprawie trzeba podejmować świadomie i po głębszym namyśle – powiedział kierownik ośrodka dawców szpiku Fundacji DKMS Polska, hematolog Tigran Torosian. – Zależy nam, aby studenccy ambasadorowie Fundacji DKMS jak najwięcej wiedzieli na temat dawców szpiku kostnego w Polsce i na świecie. Aby umieli wytłumaczyć, jaka jest różnica między dawcą potencjalnym a faktycznym. I przekonać, że decyzja o rejestracji w bazie Fundacji DKMS musi być podjęta dojrzale.
Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska działa od 2008 roku. Jest niezależną organizacją typu non-profit. Ponad tysiąc z 450-tysięcznej bazy Fundacji DKMS znalazło już swojego genetycznego bliźniaka, dając mu możliwość wygrania walki z białaczką. Fundacja DKMS jest jedyną działającą w naszym kraju bazą potencjalnych dawców szpiku, która może rejestrować dawców za pomocą pałeczek do poboru wymazu z błony śluzowej.