Niebieska środa dla autystyków

Upowszechnianie wiedzy o autyzmie i pokrewnych zaburzeniach rozwoju oraz sposobach ich terapii to główne założenia organizowanego w Płocku Dnia Wiedzy o Autyzmie.

Autyzm, obok AIDS i cukrzycy, jest uważany za jeden z największych problemów zdrowotnych współczesnego świata. I właśnie dlatego 2 kwietnia został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych Dniem Wiedzy na Temat Autyzmu. Eksperci tej organizacji podkreślają, że autyzm jest niepełnosprawnością, z którą ludzie borykają się przez całe życie.
Chorzy na autyzm potrzebują odpowiedniej edukacji, programów szkoleniowych i interwencyjnych, a także długoterminowej opieki zdrowotnej. Aby zwrócić uwagę na te wszystkie potrzeby, wiele miast na świecie uczestniczy w akcji „Na niebiesko dla autyzmu”. W tym roku do akcji dołączył się również Płock.
Z tej okazji w środę 2 kwietnia o 17.30 w Novym Kinie Przedwiośnie odbędzie się projekcja filmu „Rain Man”. Obsypany Oscarami i Złotymi Globami obraz Barryego Levinsona z 1988 roku to historia autystycznego Raymonda Babbita (w tej roli doskonały Dustin Hoffman) i jego brata Charliego (Tom Cruise).
Charlie dowiaduje się o swoim bracie dopiero po śmierci ojca. Z jego testamentu wynika, że całą fortunę ma odziedziczyć umieszczony w domu opieki Raymond. Mężczyzna umie wprawdzie rozwiązywać w pamięci bardzo skomplikowane zadania matematyczne, ale nie wie, do czego służą pieniądze. Rozgoryczony Charlie postanawia wykraść swego brata z zamkniętego ośrodka i wyruszyć z nim w podróż, aby lepiej się poznać.
Licencję umożliwiającą pokaz filmu opłacił Rynex. Nove Kino Przedwiośnie zrzekło się wszelkich kosztów. Dzięki temu „Rain Mana” obejrzeć będzie można za darmo. To doskonała okazja dla wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej na temat autyzmu. Kto zechce zademonstrować swoją solidarność z osobami autystycznymi, może – wybierając się na kinowy seans – ubrać się na niebiesko lub dołączyć do swego stroju jakiś element w tym kolorze.
Zespół Szkół Ogólnokształcących Specjalnych nr 7 w Płocku przygotował wystawę „Autyzm –  moje życie”, która w środę otwarta zostanie w Novym Kinie Przedwiośnie. Autorami prac są uczniowie ZSOS nr 7 oraz dzieci objęte opieką wczesnego wspomagania rozwoju tej placówki.
W środę 2 kwietnia oznaczone na niebiesko taksówki należące do Miejskiego Przedsiębiorstwa Taksówkowego 919 oferują zniżki dla rodzin dzieci autystycznych. A płocki ratusz zmieni kolor swojej iluminacji na niebieski. Warto podkreślić, że na niebiesko podświetlane były już między innymi: Empire State Building w Nowym Jorku, Opera w Sydney, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Pałac Kultury i Nauki, Most Śląsko-Dąbrowski oraz Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Spodek w Katowicach.
Obchody Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie w Płocku organizują terapeuci i rodzice dzieci dotkniętych tą chorobą. Chcą w ten sposób upowszechnić wiedzę o autyzmie i pokrewnych zaburzeniach rozwoju oraz sposobach ich terapii. Ma to być pierwsze z działań zmierzających do zaakceptowania osób dotkniętych autyzmem jako pełnoprawnych członków społeczeństwa naszego miasta.
Obchody Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie w Płockiu wspierają: Urząd Miasta Płocka, Nove Kino Przedwiośnie, Rynex Sp. z o.o., Stowarzyszenie Academia Economica, Zespół Szkół Ogólnokształcących Specjalnych Nr 7, Miejskie Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 3, Miejskie Przedsiębiorstwo Taksówkowe 919, Agencja reklamowa Magnat.