Deprecated: Creation of dynamic property Kingnews_Blog_Layouts_Module::$layout_columns is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/faldka/dziennikplocki.pl/public_html/wp-content/themes/kingnews/inc/modules/blog-layouts/module.php on line 80

Deprecated: Creation of dynamic property Kingnews_Blog_Layouts_Module::$layout_style is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/faldka/dziennikplocki.pl/public_html/wp-content/themes/kingnews/inc/modules/blog-layouts/module.php on line 81

Festiwal Sztuk Wszelakich

Teatr, film i muzyka w jednym? W Płocku takie połączenie możliwe jest tylko dzięki Rynkowi Sztuki. Impreza organizowana przez Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki nikogo nie pozostawia obojętnym.

 

Ostatni weekend sierpnia powinien przynieść gigantyczną dawkę świetnej zabawy i muzyki, a przede wszystkim dobrej energii. Zadbają o to artyści zaproszeni do udziału w dziewiątej edycji najbardziej niezwykłego z płockich festiwali. Impreza rozpocznie się w piątek, 28 sierpnia i potrwa do niedzieli, 30 sierpnia.

W piątek, 28 sierpnia zaprezentują się na Starym Rynku trzy kapele z powodzeniem łączące muzykę (głównie elektroniczną) z wizualną stroną swoich występów. Będzie więc nie tylko czego posłuchać, ale i na co popatrzeć.

Łąki Łan to muzyczna formacja, którą tworzą Poń Kolny, Bonk, Paprodziad i Mega Motyl. Można ich kochać lub nienawidzić. Nie można wobec nich pozostać obojętnym. Są ulubieńcami organizatorów licznych festiwalu w Polsce i za granicą. Wpatrując się w ich niezwykłe stroje, nie należy zapominać o tym, aby wsłuchać się dokładnie w słowa, „opakowane” w świdrującą uszy muzyczną elektronikę.

D4D to szokująca wprost mieszanina noise rocka, electro, country, minimal music, house i popu. Podobnie jak Łąki Łan kapela stawia nie tylko na specyficzne, naładowane elektroniką brzmienia, ale i na wizualno-performerską stronę swoich przedsięwzięć.

Warszawska ekipa the Freuders działa stosunkowo krótko, ale zdołała już zwrócić na siebie uwagę miłośników muzyki alternatywnej. Ich brzmienie czasami wydaje się dość surowe, pełne melancholii.

W sobotę, 29 sierpnia na płockiej Starówce pojawi się jedna z najważniejszych postaci polskiej sceny muzycznej – Jorgos Skolias. Tym razem jako jeden z muzyków jazzowo-folkowego Sefardix Trio. Formacja prezentuje muzykę Żydów Sefardyjskich, którzy w XV wieku musieli opuścić Półwysep Iberyjski, zamieszkując we Włoszech, Holandii, w Maghrebie, na Bałkanach, Bliskim Wschodzie i w Ameryce Południowej. Niewielka ich grupka dotarła do Polski, osiedlając się w okolicach Zamościa. W twórczości Sefardix Trio daje się słyszeć nie tylko elementy muzyki żydowskiej, ale również elementy folku i jazzu.

Także w sobotę wystąpi duet Libomski i Wiśnia. Tworzą go fenomenalny gitarzysta z dyplomem katowickiego wydziału jazzu, a jednocześnie wokalista o wyjątkowej skali i świetny showman Michał Augustyniak oraz jeden z najlepszych polskich harmonijkarzy Łukasz Wiśniewski.

Kolejny sobotni wykonawca to Krojc czyli płocki muzyk, gitarzysta, wokalista i autor tekstów Jakub Pokorski, którego wspierał będzie lubujący się w efektach specjalnych i animacji absolwent łódzkiej filmówki Mateusz Jarmulski.

Trzeciego dnia Starym Rynkiem zawładną grupy performerskie i teatralne. Na trzech scenach obejrzeć będzie można pięć frapujących spektakli.

Rezydujący w Srebrnej Górze na Dolnym Śląsku teatr Srebrna Góra zaprezentuje uliczny happening z pogranicza nowego cyrku i teatru „Targowisko próżności”. Inspiracją do jego stworzenia był dramat „Stara kobieta wysiaduje” Tadeusza Różewicza. Niemal cała akcja spektaklu, w którym występują trzy powietrzne akrobatki i jedna aktorka, rozgrywa się w powietrzu.

Przygotowane przez Pijaną sypialnię z Warszawy widowisko „Łojdyrydy”. Historię mieszkańców dwóch sąsiadujących miejscowości – Kopydliny i Samborza przedstawia kilkunastu aktorów, którzy odświeżają ludowe tańce i pieśni na wzór klasycznej śpiewogry.

W niedzielę na Starym Rynku pokazane zostaną dwa spektakle przygotowane z myślą o najmłodszej widowni. „Jaś i Małgosia” to temat doskonale znany między innymi dzięki wierszowi Jana Brzechwy. Swoją wersję bajki zaprezentuje Teatr Bum Cyk Cyk, który ma zamiar wciągnąć dzieci do wspólnej zabawy, proponując im warsztaty teatralno-realizatorskie.

Płocki Jo Art Show zaprezentuje zabawną uliczną klaunadę „Zabawka”, czyli historię dyrektora cyrku, który wie wszystko, ale nie potrafi dzielić się swą wiedzą. W piątek, 28 sierpnia Jo Art Show zaczaruje wszystkich ogniowym pokazem. Dwa pierwsze dni festiwalu zostaną ubarwione powarsztatowymi pokazami projektu „Lato w Teatrze” prowadzonego po raz kolejny przez Stowarzyszenie Teatr Per Se.

Poznański Teatr Fuzja zamknie tegoroczną edycję Rynku Sztuki pełnym kolorów przedstawieniem „Alicja”, zabierając widzów w surrealistyczny świat po drugiej stronie lustra. Tam właśnie spotkać będzie można niezwykłe machiny, postaci wprost ze snu i gang rowerowych królików. A wszystko okraszone doskonałą muzyką.

Wstęp na wszystkie wydarzenia tegorocznej edycji Rynku Sztuki jest bezpłatny.