Leroy Merlin wychodzi naprzeciw osobom niepełnosprawnym, które nie mogą znaleźć pracy. W budowlanym markecie w Płocku będzie winda dla pracowników poruszających się na wózkach.
Dziś w ratuszu prezydent miasta Andrzej Nowakowski w towarzystwie dyrektora MUP Jarosława Kozłowskiego oraz przedsiębiorców przedstawił działania mające na celu zwiększenie liczby miejsc pracy w Płocku. Jak poinformował prezydent jutro rusza nabór wniosków w ramach programu „Aktywny Płock – wyrównywanie szans bezrobotnych na rynku pracy w Mieście Płocku”, współfinansowanego ze środków UE. Dzięki tej inicjatywie 150 osób bezrobotnych otrzyma finansowe wsparcie, do 21 tys. zł, na założenie własnej działalności gospodarczej, 100 będzie mogło skorzystać ze szkoleń indywidualnych oraz grupowych, a także powstanie 300 miejsc odbywania stażu. Program jest skierowany do osób zarejestrowanych w MUP, które nie skończyły 25 lat, bądź mają więcej niż 50. Ponadto z tej inicjatywy mogą skorzystać, bez względu na wiek, osoby długotrwale bezrobotne oraz niepełnosprawne.
Jak przypomniał prezydent Nowakowski miasto Płock również podejmuje walkę z bezrobociem. W ramach porozumienia z Izbą Gospodarczą Regionu Płockiego uruchomiony został program „Płock dla Młodych”. Dzięki tej inicjatywie, na którą zostało przeznaczonych 580 tys. zł z budżetu miasta, powstanie dla bezrobotnych do 30 roku życia 29 miejsc pracy. Te pieniądze bowiem zostaną przeznaczone na refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla bezrobotnego.
Jak mówił na dzisiejszej konferencji dyrektor MUP Jarosław Kozłowski, to nie są jedyne działania podejmowane przez zarządzaną przez niego placówkę. – MUP realizuje także projekty pozastatutowe. Jednym z nich jest projekt na rzecz osób osadzonych w zakładach karnych czy tak zwane laboratorium zielonych zawodów – przedstawiał dyrektor Kozłowski.
Miejski Urząd Pracy korzysta również z pieniędzy z Funduszu Pracy. Dzięki pozyskanym w drodze konkursu środkom uruchomił prace interwencyjne dla 20 osób, prace społecznie użyteczne dla 150 bezrobotnych, szkolenia indywidualne dla 200 bezrobotnych oraz sfinansuje studia podyplomowe dla 10 bezrobotnych.
Prezydent Andrzej Nowakowski zwrócił też uwagę, iż miasto przygotowuje tereny, by stworzyć warunki dla inwestorów, którzy jak wiadomo stworzą nowe miejsca pracy. Nowe, odpowiednio uzbrojone obszary powstaną po wybudowaniu obwodnicy Płocka oraz przebudowie lotniska.
Na przełomie marca i kwietnia zostanie otwarty market budowlany Leroy Merlin. Jak mówił na dzisiejszej konferencji prasowej Paweł Bukowczyk – dyrektor płockiego marketu, zatrudnienie w sklepie znajdzie 147 osób. Co ważne, sklep jest przystosowany także dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich. – W Płocku powstanie pierwszy market Leroy Merlin, w którym będzie winda dla pracowników. Nasz sklep będzie przystosowany nie tylko dla niepełnosprawnych klientów, ale właśnie również dla pracowników, którzy bez problemu dostaną się na przykład na zaplecze socjalne – mówił Bukowczyk.
Bezrobocie w Płocku, mimo podejmowanych działań wciąż jest jednak wysokie. Pod koniec zeszłego roku wynosiło 12,9 procent. Dla porównania, na koniec 2012 roku wynosiło 12,8 procent, a 2011 roku 11,8 procent.