Drogi do remontu – objazd za objazdem

image_pdfimage_print

 

 

Zamknięcie trzech dróg bardzo istotnych dla normalnego funkcjonowania miasta zapowiedział ratusz na przyszły tydzień. Będzie pełno objazdów, zmienią się też trasy wielu autobusów Komunikacji Miejskiej.

 

W poniedziałek zostanie całkowicie zamknięty odcinek ulicy Dobrzyńskiej, od ronda Grabskich do ronda Bronarskiego. Naprawa zniszczonej drogi, chodników, wymiana oświetlenia oraz budowa ścieżki rowerowej potrwa dwa miesiące.

Roboty te są częścią kontraktu obejmującego modernizację całej Dobrzyńskiej do granicy miasta, a także budowę trzech rond (na skrzyżowaniach Dobrzyńskiej z Maszewską i Traktową, Dobrzyńskiej ze Zglenickiego oraz Traktowej ze Szpitalną).

Ulica Traktowa jest już w budowie. Lada dzień zacznie się także budowa drogi technicznej wzdłuż  Dobrzyńskiej (między skrzyżowaniem z Medyczną, a Zglenickiego). To po niej kierowcy będą jeździć, gdy drogowcy będą Dobrzyńską budować na nowo.

Dużo cierpliwości będą musieli mieć pasażerowie Komunikacji Miejskiej. Część linii będzie kończyć bieg na przystankach przy Dobrzyńskiej. Kilka linii będzie kursowało do szpitala na Winiarach przez ul. Na skarpie, Polną i Kazimierza Wielkiego.

Koszt przebudowy Dobrzyńskiej przekracza 24 mln zł, z czego ponad 20 to dofinansowanie z UE. Co ciekawe – jeszcze ze starej perspektywy 2007-13. Oznacza to, że do końca roku przebudowa musi się skończyć, a Urząd Miasta musi ją rozliczyć. Inaczej środki będzie musiał zwracać.

Ulica Dobrzykowska – na odcinku od ronda na Tokarach do pierwszych zabudowań Radziwia  –także zostanie zamknięta w poniedziałek. Miejski Zarząd Dróg zaczyna przebudowę tej trasy, korzystając z tzw. schetynówki. Jak tłumaczy dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg Tomasz Żulewski, droga będzie remontowana w dwóch etapach. Najpierw połowa bliższa Tokarom, później druga część od Radziwia, ale dojazd do ogródków działkowych będzie cały czas możliwy.

Kolejna fala utrudnień czeka nas w piątek, 7 sierpnia. Fortum i MZD zamykają ulicę Kwiatka na odcinku od skrzyżowania z Bielską do Tumskiej. Możliwy będzie wjazd tylko na parkingi pod południową pierzeją kamienic przy Kwiatka oraz na podziemny parking Złotego Rogu. Przez sierpień i wrzesień Fortum będzie układało swój ciepłociąg.

Także w piątek Wodociągi Płockie zamkną dwa odcinki ulicy 1 Maja, która idzie do generalnej przebudowy. Przy okazji Wodociągi rozdzielą kanalizację ogólnospławną na deszczową i sanitarną.

Nieprzejezdny będzie odcinek 1 Maja od al. Jachowicza do ul. Królewieckiej oraz między ulicami Sienkiewicza, a Kolegialną. Także przez dwa miesiące.

Dwukierunkowa będzie ul. Kolegialna, ale tylko na odcinku od skrzyżowania z 1 Maja do Tumskiej. Skrzyżowanie przy kamerze pruskiej będzie częściowo nieprzejezdne, dla samochodów pozostanie tylko jeden pas, ale ruchem sterować będą światła. Dzięki temu możliwy będzie dojazd np. do Urzędu Stanu Cywilnego.

Kolejne odcinki 1 Maja będą zamykanie do końca listopada. W tym roku czeka nas także naprawa najbardziej zniszczonego fragmentu al. Piłsudskiego – od McDonalda do wiaduktu nad Spółdzielczą. Utrudnienia wystąpią też w Borowiczkach, gdzie na skrzyżowaniu ul. Korczaka, Pocztowej i Harcerskiej zacznie się budowa ronda.