Niezwykły gość płockich symfoników

image_pdfimage_print

Zawodowo śpiewa prawie od ćwierćwiecza. Kolekcjonuje nagrody na licznych festiwalach. Uważany jest za jednego z najlepszych w Polsce wykonawców coverów. Doskonale czuje się też w repertuarze musicalowym. Janusz Radek wystąpi z Płocką Orkiestrą Symfoniczną w piątek, 24 października w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej.

Początkowo śpiewał własne kompozycje do tekstów Bolesława Leśmiana i Leopolda Staffa. Później związał się z krakowskim kabaretem Zielone Szkiełko. Ale śpiewał również w punkrockowej formacji Gównoprawda i rockowych: Moonwalker, Obcy, Jutro, Zanderhaus. Sławę zyskał jednak jako genialny wręcz interpretator coverów i twórca niezapomnianych kreacji scenicznych. Często organizatorzy koncertów okolicznościowych proszą go o wykonanie jednego utworu, wiedząc, że zrobi z niego prawdziwą perełkę. Muzycznie i aktorsko.

Śpiewał między innymi „Addio pomidory” w programie „Tanie dranie” z piosenkami Wiesława Michnikowskiego, „Mamonę” w „Kombinacie” (piosenki Republiki), „Dziwny jest ten świat” w programie „40 piosenek na 40 lecie 2003 KFPP Opole”, „Warszawo ma” z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, „Niech żyje bal” oraz „Płoną góry, płoną lasy” w programie „Trzymaj się swoich chmur” z piosenkami Seweryna Krajewskiego, „ Wspomnienie” i „Nim przyjdzie wiosna” w „Tańczących Eurydykach” z piosenkami Czesława Niemena i wiele innych utworów. Część z nich będzie można usłyszeć podczas piątkowego koncertu.

Występował w wielu musicalach i spektaklach teatralno-muzycznych. Między innymi w „Jesus Christ Superstar”, „Sen nocy letniej”, „Berlińska rewia kabaretowa”, „Opera za trzy grosze – Teatr Muzyczny”, „Jerry Springer – The Opera”. Nagrywał również arie i duety z musicali „Upiór w operze” i „Dzwonnik z Notre-Dame”.

Janusz Radek ma w swoim bogatym artystycznym CV wiele projektów koncertowych, płyt solowych i składanek. „Janusz Radek Symfonicznie” to program opracowany w 2008 roku, lecz od tego czasu kilkukrotnie modyfikowany. Płocką Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi doskonale znany płockim melomanom Paweł Kos-Nowicki. Soliście towarzyszył będzie również zespół, w skład którego wchodzą: Adam Drzewiecki (piano), Michał Grott (bas) i Radek Bolewski (perkusja).